درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
حضور پررنگ مجمع تقریب بین مذاهب در نمایشگاه بین المللی کتاب
1394/02/19 6612

حضور پررنگ مجمع تقریب بین مذاهب در نمایشگاه بین المللی کتاب

مجمع تقریب مذاهب اسلامی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب در سه بخش عمومی، بین الملل و بازار جهانی کتاب حضور دارد.
 "فاروق اميني"کارشناس فرهنگي و رئیس بخش انتشارات و نمایشگاه های مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی در گفتگو با خبرنگار تقریب، درخصوص حضور مجمع تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه امسال گفت: ما طبق روند هرساله در نمایشگاه جاری نیز  در دو بخش عمومی و بین الملل شرکت کرده ایم.

وی افزود: به همت و تلاش حجة الاسلام "صادق گلزاده" معاون فرهنگی پژوهشی مجمع تقریب مذاهب، در نمایشگاه امسال در بخش بازار جهانی کتاب نیز حدود 43 متر غرفه به خود اختصاص داده ایم. امینی تصریح کرد: در بازار جهانی کتاب که بیشتر نهادها و سازمانهای بین المللی و انجمنهای دوستی کشورهای مختلف حضوردارند، کتابها و محصولات مجمع تقریب بین مذاهب به زبانهای عربی، انگلیسی و ترکی استانبولی عرضه می شود. کارشناس فرهنگی مجمع تقریب با اشاره به برگزاری برخی نشست های مربوط به مجمع تقریب در نمایشگاه امسال گفت: غرفه بازار جهانی مجمع بیشتر به مصاحبه و معرفی این نهاد بین المللی اختصاص داده شده است. وی خاطرنشان کرد: غرفه عمومی مجمع در راهروی 13شبستان مصلی، غرفه بین المللی آن در سالن 6، بخش ناشران بین المللی و غرفه بازار جهانی در نیم طبقه اول شبستان مصلی قرار دارد. امینی افزود: غرفه های مجمع تقریب تقریب مذاهب در نمایشگاه امسال، چندین کتاب جدید ارائه می دهند که جدیدترین آن "الإعتکاف عند المذاهب الإسلامیة" است. وی در مورد پیش بینی بازدید مردمی از غرفه کتابهای مجمع تقریب گفت: با توجه به جریانهای تکفیری تروریستی موجود در منطقه، به نظر می رسد که کتابهای مجمع تقریب با استقبال مردمی خوبی روبرو شود. کارشناس فرهنگی مجمع تقریب در توضیح این مطلب افزود: اکثر موضوعات کتابهای این مجمع،  وحدت اسلامی، بیداری اسلامی و مشترکات مسلمانان در موضوعات مختلف است و به همین دلیل تا حدی پاسخگوی سؤالات مردمی در مورد جریانهای جاری منطقه است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها