درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
حضور انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
1394/02/15 6891

حضور انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

 بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب  با حضور دکتر حسن روحانی رییس جمهوری  با شعار خواندن، گفت و گو با جهان در آیینی در مصلی امام خمینی (ره) تهران گشایش یافت. معاونت فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی با سه غرفه در بخش عمومی، بین الملل و بازار جهانی در این رویداد مهم فرهنگی مشارکت خواهد داشت.

 بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور دکتر حسن روحانی رییس جمهوری،  با شعار خواندن، گفت و گو با جهان در مصلی امام خمینی (ره) تهران گشایش یافت. معاونت فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی با سه غرفه در بخش ناشران داخلی، بین الملل و بازار جهانی در این رویداد مهم فرهنگی مشارکت خواهد داشت.

این نمایشگاه که از 16 تا 26  اردیببهشت برگزار می شود شماری از مسئولان کشوری از جمله علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور دارند. این نمایشگاه هر چند امروز افتتاح شد اما بازدید عمومی از فردا آغاز می شود.نمایشگاه کتاب تهران را می توان یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی کشور قلمداد کرد؛ رویدادی که یکی از با ریشه ترین اتفاقات در حوزه فرهنگ کشور است.در این نمایشگاه علاوه بر حضور ناشران داخلی، آثار بیش از 2800 ناشر خارجی به نمایش در می آید. در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 65 کشور حضور دارند. امسال در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب حدود 130 غرفه فعال خواهد بود.  معاونت فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی با 300 عنوان کتاب در بخشهای  ناشران داخلی و خارجی حضور خواهد داشت

علاقمندان میتوانند برای تهیه کتاب در حوزه تقریب مذاهب اسلامی و وحدت جهان اسلام  در ساعات کار نمایشگاه، به نمایشگاه بین المللی تهران بخش سالن اصلی(شبستان) درب 18 راهرو 13 غرفه فارسی مجمع،و بخش بین الملل غرفه c6  عربی، و بازار جهانی کتاب واقع در طبقه دوم شبستان مراجعه کنند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها