درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
تقدیر جبهه عمل اسلامی لبنان از آیت الله اراکی
1394/02/05 6904

تقدیر جبهه عمل اسلامی لبنان از آیت الله اراکی

جبهه عمل اسلامی لبنان با برگزاری مراسمی از ایت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب تقدیر کردند.
 شامگاه چهارشنبه دوم اردیبهشت ماه مراسم تقدیر از آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی توسط جبهه عمل اسلامی لبنان در بیروت برگزار شد.

در این مراسم که شماری از علمای شیعه و اهل سنت لبنان حضور داشتند با سخنرانی و شعر خوانی شیخ زهیر جعید اغاز و در ادامه چند تن از شرکت کنندگان به سخنرانی پیرامون وحدت اسلامی و شخصیت ایت الله اراکی پرداختند. لازم به ذکر است، دبیر کل مجمع جهانی تقریب روز دوشنبه به منظور شرکت در کنفرانس علمی جامعه المصطفی العالمیه با عنوان "هرمنوتیک و راههای فهم نصوص دینی" و همچنین دیدار با مراجع و شخصیتهای دینی و روحانی لبنان عازم لبنان شده است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها