درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 5 بهمن 1398 29 جمادی‌الاول 1441 Saturday 25 January 2020
جشن بزرگ شعر فاطمی "فاطمه، بانوی مهر ـ ام ابیها (س)"
1394/01/25 7541

جشن بزرگ شعر فاطمی "فاطمه، بانوی مهر ـ ام ابیها (س)"

آیین جشن بزرگ شعر فاطمی با عنوان فاطمه بانوی مهر ـ ام ابیها (س) 27/1/94 ساعت 20 در سالن اجتماعات موسسه علوم وحیانی اسراء قم برگزار می شود

 پژوهشگاه مطالعات تقریبی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به همراه اتحادیه جهانی زنان مسلمان، جشن بزرگ شعر فاطمی با عنوان بانوی مهرـ ام ابیها را به مناسبت فرارسیدن میلاد خجسته ی صدیقه ی کبری فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و روز زن، با حضور شاعران مطرح ایران و کشورهای جهان اسلام برگزار می کند.

این جشن با پیام آیت الله العظمی جوادی آملی آغازو با سخنرانی آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، خاتمه می یابد.

از دیگر برنامه های این جشن، می توان به شعرخوانی جمعی از شعرای برجسته ی داخلی و خارجی شیعه و سنی در موضوعات متنوع (شخصیت حضرت زهرا(س) ، مادر و خانواده) اشاره کرد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها