درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
هشدار نسبت به دامن زدن به اختلافات مذهبی شیعه و سنی
1394/01/23 6831

هشدار نسبت به دامن زدن به اختلافات مذهبی شیعه و سنی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: یمن تبدیل به باتلاقی خواهد شد که متجاوزان در آن فرو خواهند رفت. جمهوری اسلامی ایران به سهم خود آماده همه گونه همکاری با مجامع جهانی و منطقه ای برای پایان مناقشه در یمن و کل منطقه است.
       

 آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در نخستین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1394، بحران یمن و تجاوز عربستان سعودی به این کشور و دامن زدن به اختلافات مذهبی بين شیعه و سنی را بسیار خطرناک و مقدمه جنگ و خونریزی های بیشتر در منطقه ذکر کرد.  وي با ابراز نگرانی شدید از اینکه دشمنان سعی در القای شیعه هراسی در منطقه بویژه در یمن دارند، گفت: این القای سوء و تحلیل کاملا اشتباه و در راستای اهداف دشمنان اسلام است؛ زیرا مسائل یمن ریشه دار و دارای سوابق طولانی تاریخی است.   رئيس مجمع تشخیص مصلحت نظام تجاوز کشور عربستان به یمن با کمک چند کشور عربی را اشتباهی جدی و استراتژیک از سوی این کشورها ذکر کرد و افزود: شروع جنگ و آثار و عواقب شوم تفرقه انگیزان در سراسر جهان اسلام، بسیار خطرناک خواهد بود.   آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ترکیب جمعیتی و اعتقادی یمن را مجموعه ای از مردم سخت کوش، مقاوم، قانع و جدّی توصیف کرد که برای دفاع از تمامیت ارضی کشورشان، اعتقادات و حیثیت دینی و ملی خود، یکپارچه و متحد، تا پای جان خواهند جنگید.   وی ادامه داد: متاسفانه مسوولان تازه کار عربستان دچار اشتباه فاحش محاسباتی و تحلیل سیاسی و نظامی در مورد شرایط یمن شده و بدون مطالعه و در نظر گرفتن عواقب شوم شروع آتش جنگ در منطقه با ائتلافی شکننده و ناقص وارد جنگی ویرانگر شده اند، لذا انتظار می رود تا دیر نشده، عقلای این کشورها هر چه سریعتر مانع ادامه آتش افروزیهای تازه کارها شوند و تجاوز به یمن و جنگ را متوقف کنند.   رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به اهمیت راهبردی و استراتژیک منطقه باب المندب، دریای سرخ و خلیج عدن برای صلح و آرامش منطقه گفت: از سازمان های بین المللی و کشورهای بی طرف و عقلای منطقه ای و بین المللی انتظار می رود با دخالت خود کمک کنند که آتش جنگ در یمن و این مناطق استراتژیک با راه حل های سیاسی و مذاکره، خاموش گردد.   آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به سهم خود آماده همه گونه همکاری با مجامع جهانی و منطقه ای برای کمک به پایان دادن به مناقشه در یمن و کل منطقه است.   رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به روند مذاکرات هسته ای در لوزان سوئیس و انتشار بیانیه، سخنان اخیر رهبری معظم انقلاب را در این خصوص روشن کننده چارچوب های این مذاکرات توصیف کرد و گفت: امیدواریم تیم مذاکره کننده که از کلیات عبور کرده است، در تدوین و تنظیم جزئیات، با مطالعه همه جانبه و حفظ هوشیاری و درایتی که تاکنون داشته اند، جزئیات را به گونه ای تنظیم و تدوین کنند که عزت و حقوق حقه هسته ای نظام اسلامی و مردم محقق شود.   وی زمان باقی مانده تا بحث در مورد جزئیات و رسیدن به توافق نهایی را بسیار حساس و مهم خواند و تأکید کرد: شیب خطرناک پس از عبور از گردنه و مشکلات زیادی تا توافق نهایی پیش روست و قطعاً کشورهای متخاصم و دشمنان، بر سر راه مذاکرات و رسیدن به توافق خوب، مین هایی کاشته یا خواهند کاشت و مخالفان در سراسر دنیا، فشارها را مضاعف خواهند کرد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها