درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
یادداشت حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان در مورد حملات سه کشور غربی علیه مردم سوریه
1397/01/26 429

یادداشت حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان در مورد حملات سه کشور غربی علیه مردم سوریه

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی طی یادداشتی به نکاتی در مورد  حملات کشورهای غربی علیه مردم سوریه پرداخت.

 

بامداد دیروز حملات سه کشور امریکا و انگلیس و فرانسه علیه ملت سوریه انجام شده است. این حملات حاکی از آن است که:

1_ هنوز بررسی ادعایی حملات شیمیایی از سوی نهادهای بین المللی آغاز نشده تا ادعای امریکا بر استفاده دولت سوریه از ان اثبات شود که براساس ان حمله ای صورت گیرد.

 

2_ در طول جنگ تحمیلی علیه مردم ایران کشور آلمان مواد شیمیایی صدام را تامین و صدام آن را  علیه ایران و مردم حلبچه عراق بکار برده اما صدام مورد حمایت امریکا و فرانسه و انگلستان بوده است.

 

3_ حمله به سوریه با مجوز هیچ سازمان بین المللی نبوده است. این امر بیانگر آن است كه تنها ملاک و معیار در جهان قدرت است و بس.

ملت ایران اگر قدرت نداشته باشد حتما مورد حمله قرار خواهد گرفت و کسانی که زمزمه مذاکرات موشکی دارند جز #جهالت و #خیانت کار دیگری نمی کنند.

کافی است اندکی قدرت نظامی و دفاعی ملت ایران ضعیف و کاهش یابد در این صورت عربستان نیز به ایران حمله خواهد کرد کما اینکه مشغول حمله به مردم یمن است و اخیرا ایران را نیز تهدید کرده است.

 

4- همراهی فرانسه و انگلستان با امریکا نشان می دهد کسانی که در مسیر غلط #برجام از امریکا نا امید شده و به سوی اروپا تمایل پیدا کرده اند همان مسیر غلط را می پیمایند. اروپا با امریکا متحد است. راه حل مشکلات منحصر در رابطه با زورگویان یعنی امریکا و اروپا نیست.

دنیا در این چند کشور محدود خلاصه نشده است. ارتباط با چین و هند و اندونزی و مالزی و سایر کشورهای اسلامی منطقه و نیز کشورهای غیر متعهد و حذف دلار از چرخه مبادلات اقتصادی و کاهش وسیع واردات و راه اندازی کارخانه های تعطیل شده و افزایش تولید داخلی و اعتماد به توان جوانها و متخصصان داخلی مشکلات ما را حل خواهد کرد.

 

5- این حملات به سوریه جهت دفاع از تروریست ها است تا قدرت مجدد یافته و علیه ملت و دولت سوریه عملیات نمایند.

 

6- اگر امریکا با همراهی انگلستان و فرانسه علیه سوریه پیروز شوند در مرحله بعد با بهانه دیگر به ایران حمله خواهند کرد. از این رو ملت ایران برای حفظ امنیت خود باید از ملت سوریه دفاع کند. اگر مبارزه مدافعان حرم  علیه تروریستها در سوریه و عراق صورت نمی گرفت امروزه باید در تهران و در مجلس شورای اسلامی و ... با آنها می جنگیدیم.

 

7- حملات موشکی به سوریه اثبات کرده است که امروز عصر و زمانه موشک است و چقدر سادگی و ابلهانه است که گفته شود عصر موشک گذشته است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها