درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

حجت الاسلام والمسلمین دکتر بدری از محققین با سابقه پژوهشگاه مطالعات تقریبی و مسئول تدوین پروژه اصول الفقه المقارن در گفتگو با خبرنگار تقریب به توضیح در مورد چاپ جلد 4 این موسوعه پرداخت.

دکتر بدری با اشاره به آغاز پروژه موسوعه اصول الفقه المقارن اظهار داشت:  کار روی موسوعه اصول الفقه المقارن از سال 1385 شروع شده است، و ظرف اين مدت هميشه بيش از 20 محقق با ما همکاری داشته اند، و با توجّه به اينکه 5 جلد است ميانگين چاپ ، يک جلد در دو سال و نیم است.

وی افزود: هرچند به نظر بعضی ها اين مدت برای اين دانشنامه زمان زيادی بوده اما مسائلی از قبيل: نبود بودجه کافی،  عدم تربيت محقق در زمينه اصول فقه مقارن در حوزه، و سطح استانداردهای بالای ما برای يک مقاله، و مسائل ديگر دست به دست هم دادند و مانع از چاپ سريعتر جلدهای موسوعه شده اند.

مسئول تدوین پروژه اصول الفقه المقارن تاکید کرد: با چاپ جلد چهار در سال (1396) تنها يک جلد از موسوعه باقی مانده است، و آن جلد پنجم است که اميدواريم در اوايل سال 1397 به چاپ برسد.

وی این موسوعه را در نوع خود بی نظیر خواند و افزود: با تکمیل این موسوعه يک افتخار بی نظير نصيب پژوهشگاه مطالعات تقريبی و مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامی خواهد شد، چرا که اين دانشنامه تنها دانشنامه از نوع خود است، و تا کنون در جهان اسلام هیچ نهادی نتوانسته دانشنامه ای اصولی تدوين کند، در صورتی که در فقه ما شاهد تدوين و چاپ چندين دانشنامه بوده ايم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر بدری در پایان با اشاره به انتشار این کتاب به کشورهای دیگر اظهار داشت: با توجه به مشکل صدور اين کتاب به ديگر کشورها، اميدواريم که نرم افزار آن به زودی تهيه و به ديگر کشورها بخصوص کشورهای اسلامی صادر شود، و دسترسی محققان و اهل علم به اين دانشنامه آسانتر شود.

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها