درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
گزارش کامل کمیسیون های اجلاس وحدت
1397/09/08 916

گزارش کامل کمیسیون های اجلاس وحدت

 

 

 

مشاور عالی و دستیار دبیرکل مجمع تقریب مذاهب در اختتامیه سی و دومین اجلاس وحدت اسلامی به ارائه گزارش کاملی از برگزاری کمیسیون های این اجلاس به دو زبان فارسی و عربی پرداخت

.

 

به گزارش خبرنگار ستاد خبری سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی؛ محمد حسن تبرائیان مشاور عالی و دستیار دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی شامگاه دوشنبه پنجم آذرماه در مراسم اختتامیه این اجلاس که در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد، طی سخنانی به ارائه گزارشی از عملکرد کمیسیون های مختلف این اجلاس پرداخت.

 

مشاور عالی و دستیار دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به برگزاری نشست اتحادیه زنان مسلمان در روز دوم این اجلاس، اظهار کرد: این نشست با حضور آیت الله اراکی برگزار شد و زنان فعال جهان اسلام در سخنرانی های جداگانه ای به تشریح مسئله مقاومت و جایگاه زنان مبارز در جهان امروز و مسئله فلسطین پرداختند و در پایان نیز از زنان مبارز در موضوع مقاومت تقدیر شد.

 

وی افزود: کمیسیون مقابله با سازش، معامله قرن و عادی سازی نیز در روز دوم اجلاس برگزار شد و در آن علما و صاحب نظران جهان اسلام به ارائه سخنرانی های جداگانه‌ای درباره موضوع سازش و عادی سازی رابطه با اسرائیل پرداختند و در پایان این نشست نیز بیانیه پایانی کمیسیون هم صادر شد.

 

تبرائیان همچنین به برگزاری کمیسیون نقش جمعیت های تقریب نهاد در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت اشاره کرد و گفت: این نشست به ریاست حجت الاسلام مصباحی مقدم آغاز شد و شیخ آصف محسنی، ماجد سلیمان، شیخ محمد و فیصل مصطفی به ارائه سخنانی درباره موضوعات مربوط به این کمیسیون پرداختند و در پایان بیانیه ای نیز از سوی این کمیسیون ارائه شد.

 

وی به برگزاری کمیسیون مساعی حمیده به دبیری منوچهر متکی نیز اشاره کرد و گفت: در این کمیسیون موضوع یمن هم مورد تاکید و بررسی قرار گرفت و صاحب نظران جهان اسلام به ارائه نظرات خود در این زمینه پرداختند.

 

تبرائیان با اشاره به برگزاری جلسات سایر کمیسیون ها در روز پایانی اجلاس وحدت، گفت: در کمیسیون اقتصادی هم آیت‌الله محسن اراکی، محسن کریمی، حسین کنعانی مقدم و العنانی رییس بورس اردن به ارائه سخنرانی های خود پرداختند و بیانیه‌ای نیز در پایان این نشست ارائه شد.

 

وی افزود: همچنین کمیسیون حقوق بشر هم به دبیری آیت الله کعبی برگزار شد و در آن جمعی از علمای جهان اسلام به ارائه نظرات خود درباره مسائل حقوق بشر اسلامی پرداختند و در نهایت بیانیه ای نیز ارائه شد.

 

تبرائیان در پایان به برگزاری کمیسیون های یمن، اتحادیه سادات و حق بازگشت نیز اشاره کرد و گفت: در این کمیسیون ها نیز همکارمان در مجمع تقریب و جمعی از علمای اسلامی به ارائه نظرات خود پرداختند و در نهایت هر کدام از کمیسیون ها بیانیه ای را صادر کردند و از چهره های شاخص مربوط به کمیسیون خود نیز تقدیر به عمل آوردند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها