درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018
گزارشی از مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی قم در لبنان
1397/02/20 287

گزارشی از مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی قم در لبنان

 

آیین افتتاحیه هفته فرهنگی قم در نبطیه لبنان عصر چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ به وقت محلی با حضور چشمگیر مردم، شهردار نبطیه، اعضای شورای شهر و مسئولان محلی، سفیر ایران در لبنان، رایزن فرهنگی ایران در لبنان، مقامات استانداری قم، رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان و سایر مسئولین آغاز به کار کرد.

شهردار نبطیه دکتر احمد کحیل ضمن ارائه گزارش فرآینده اجرایی این نمایشگاه اظهار داشت: این نمایشگاه هویت قم، بزرگان، مراجع، فعالیت های علمی و فکری پیشرفته، صنایع دستی و هنر، گذشته و تاریخ درخشان قم را منعکس می دهد.

وی با بیان اینکه شهر مقدس قم مرکز فکر و اندیشه و جهاد و فرهنگ است، درباره ویژگی های شهر نبطیه اظهار داشت: شهر نبطیه شهر امام حسین (ع)، شهر مراسم عاشورای باشکوه، شهر علم، علما، بزرگان علمی و شهر مقاومت و شهداست. قلب نبطیه به عشق امام حسین(ع) می تپد و نسل های مختلف این شهر با عشق و علاقه به سیدالشهدا(ص) بزرگ شده اند.

دکتر شریعتمدار: رائحه انقلاب دوباره در این شهر دمیده شد

رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی قم به عنوان دومین سخنران برنامه ضمن تبریک پیروزی حزب الله در انتخابات مجلس لبنان به سید حسن نصرالله، بیان کرد: امروز رائحه انقلاب دوباره در این شهر که اهل آن مقاوم هستند دمیده شد و این رویداد فرهنگی که امروز آغاز میشود مخاطب را در لحظاتی به قم میبرد به گونه ای که انگار ماهها در این شهر زندگی کرده است.

شریعتمدار ادامه داد: زیربنای این نمایشگاه ۴ هزار متر است و در غرفه های حرم حضرت معصومه، جمکران، حوزه علمیه، جامعة الزهرا، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع اهل بیت، صنایع دستی، سوهان قم،مقاومت و شهدا، امام و رهبری و دیگر نهادها و مراکز و با حضور ۱۴۰ نفر برگزار می شود.

معاون امور زائرین استاندار قم  به عنوان سخنران پایانی این برنامه گفت: در نمایشگاه هفته فرهنگی – اقتصادی استان قم، فقط بخش کوچکی از ظرفیت ها و توانمندی های این استان به نمایش گذاشته می شود.    

وی ضمن تبریک پیروزی حزب الله در انتخابات تصریح کرد: این انتخابات نشان داد که لبنان اهل بصیرت، اهل مقاومت و اهل معرفت است و لبنان در صف اول مبارزه با ظلم، زور، تکفیری و داعش می باشد.

وی از «بصیرت» به عنوان نقطه اشتراک شهرهای قم و نبطیه یاد کرد و با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند قم شهر بصیرت است، گفت: نبطیه نیز شهر بصیرت است و این اشتراک را به فال نیک می گیرم.

 

گفتنی است هفته فرهنگی استان قم در نبطیه از 19 تا 25 اردیبهشت ماه جاری از ساعت 9 تا 13 و 17 الی 22 به وقت محلی لبنان در مجتمع تجاری ریفولی واقع در خیابان مرجعیون شهر نبطیه لبنان برای بازدید عموم برگزار می شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها