درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 27 دي 1398 21 جمادی‌الاول 1441 Friday 17 January 2020
پیام تسلیت معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی شهادت سردار سلیمانی
1398/10/14 94

پیام تسلیت معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی شهادت سردار سلیمانی

 

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در پیامی شهادت سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفتند.

متن پیام به شرح زیر است:

إنا لله و إنا إلیه راجعون

اللهم اکشف هذه الغمة عن هذه الامة.

خداوندا درد این مصیبت بزرگ را به که شکایت بریم. ضایعه مولمه شهادت سردار سرافراز سپاه اسلام، جراحت سختی بر دل‌ها وارد کرد و سینه‌ها را از غم و اندوهی عمیق مالامال نمود.

معاونت فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی ضمن اعلام برائت از استکبار جهانی، ضایعه شهادت پاسدار رشید و ارشد اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهانش را به همه دلباختگان، مدافعان، و سنگربانان حریم قرآن و اهل‌بیت تسلیت عرض می‌نماید و امیدوار است بزودی انتقام خون این بزرگمرد تاریخ انقلاب و همراهانش، از دشمن سرتاسر ذلیل و عاجز، گرفته شود. انشاءالله.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها