درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 15 آذر 1398 8 ربیع‌الثانی 1441 Friday 6 December 2019
پیام امام حسین گذشتن از جان برای دین است
1398/06/13 366

پیام امام حسین گذشتن از جان برای دین است

 

 

 

آخوند کمالی در بجنورد با اشاره به حب شیعیان و اهل تسنن نسبت به امام حسین اظهار کرد: ازنظر فریقین چه شیعه و چه اهل سنت همه دوستدار امام حسین (ع) هستیم. وی افزود: اهل سنت اعتقاددارند آنهایی که خود رسول اکرم (ص) بشارت داده‌اند که اهل بهشت هستند، می‌توانند به‌عنوان شاهد اعلام کنند که اهل بهشت هستند.

 مدیر حوزه علمیه خادمیه امانلی راز و جرگلان ادامه داد: در کتاب‌های اهل سنت آمده است؛ ان الحسین و الحسن سیدا شباب الجنه (امام حسین و امام حسن سید جوانان اهل بهشت هستند) و ما هیچ‌گونه شک و شبهه نداریم و این‌ها بهشتی هستند و این عصمت آنها را می‌رساند و می‌توانیم شهادت بدهیم که امام حسین و امام حسن (ع) اهل بهشت هستند.

 وی در خصوص دیدگاه اهل تسنن درباره گریه کردن بر امام حسین خاطرنشان کرد: گریه کردن و اشک ریختن برای مظلومیت و دلسوزی امام حسین (ع) ثواب فراوانی دارد و اهل سنت اعتقاد دارد که اگر کسی از ته دل برای دلسوزی امام حسین اشک بر چشمان خود جاری سازد، خداوند به آن ثواب فراوان و بی شماری خواهد بخشید.

 آخوند کمالی در ادامه افزود: همان‌طور که علمای اسلام گفته‌اند، زمانی که امام حسین (ع) به شهادت رسید و از دنیا رفت، مصیبت آن‌قدر سنگین بود که آسمان 40 روز برای شهادت امام حسین گریه کرد و علامت گریه کردن آسمان، سرخ شدن آسمان در آن زمان بود.

وی ادامه داد: در حب الحسین ما با برادران شیعه مشترک هستیم و در این زمینه وحدت داریم و مهم‌ترین مسئله این است که امروزه باید مهم‌ترین هدف شهادت آن امام بزرگوار که برای حفظ دین پیامبر (ص) شهید شد، برای جوانان و آحاد مردم توسط علمای شیعه و سنی بازگو شود و فتوای اهل سنت این است که در راستای اهداف امام حسین (ع) که اهداف جدش رسول اکرم (ص) بود به خاطر دفاع از اسلام و دین از جان خود باید گذشت.

 منبع : تنا 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها