درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 15 آذر 1398 8 ربیع‌الثانی 1441 Friday 6 December 2019
پس از بحرین، ابوظبی میزبان کارگروه «معامله قرن» می‌شود
1398/05/07 426

پس از بحرین، ابوظبی میزبان کارگروه «معامله قرن» می‌شود

 

 

 

امارات در تلاش برای عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی، پیشنهاد برگزاری نشست‌های مربوط به طرح صهیونیستی-آمریکایی موسوم به «معامله قرن» را مطرح کرده است.

برخی منابع عالی‌رتبه عربی می‌گویند که ابوظبی رسما از طریق «جرد کوشنر» مشاور ارشد کاخ سفید به دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد کرده که آماده میزبانی برای برگزاری نشست‌های معامله قرن است.

وبگاه «الخلیج اونلاین» به نقل از این منابع گزارش کرد که دولت آمریکا با وجود ملاحظاتی که درباره نقش ضعیف امارات در منطقه و کاهش نفوذ آن در مقایسه با دیگر کشورها از جمله عربستان سعودی و مصر دارد، اما با این پیشنهاد موافقت کرده و تصمیم دارد کارگاه بعدی «معامله قرن» در ابوظبی برگزار شود.

بر اساس این گزارش، امارات مسئول تدارک برای برگزاری این نشست بوده و از شخصیت‌های عربی، آمریکایی، صهیونیست و حتی فلسطینی دعوت بعمل خواهد آورد و حال آنکه فلسطینیان این طرح را خطری بزرگ برای آینده مسئله فلسطین می‌دانند.

این منابع همچنین گفتند که رایزنی‌ها درباره «کارگروه منامه» از اوایل ماه آگوست رسما آغاز خواهد شد و این نشست نیز پس از عید سعید قربان برگزار می‌شود و امارات بسیار علاقه‌مند است که نشست مذکور موفقیت کسب کند.

طبق این گزارش، کارگروه ابوظبی به منزله نشست تکمیلی کارگاه منامه خواهد بود و طرف آمریکایی و کوشنر به عنوان نماینده آن تصمیمات جدیدی در خصوص معامله قرن اتخاذ خواهد کرد.

نشست منامه طی روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیر) با حضور کوشنر و تعدادی از نمایندگان کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی، امارات، اردن، قطر و مغرب برگزار شد که با مخالفت‌های شدید تشکیلات خودگردان فلسطین و گروه‌های فلسطینی و معارضان بحرینی مواجه شد.

طرح صلح موسوم به «معامله قرن» که آمریکا برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح کرده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار شش میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است.

به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دولت آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به شهر قدس طی کمتر از یک سال گذشته در این راستا انجام شده است و قرار نیست کشوری به نام فلسطین به پایتختی قدس به رسمیت شناخته شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها