درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب، تأکید کرد: ایجاد تفرقه میان گروهها سبب ناامنی خواهد شد و جوامع اسلامی بدون امنیت نمی توانند به رشد بالای اقتصادی دست یابند.

 

"حجت الاسلام و المسلمین دکتر نبویان" معاون فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در حاشیه همایش گفتمان وحدت، در گفتگو با خبرنگار تقریب، تصریح کرد: اصل داشتن وحدت در میان فرقه های معتبر مسلمانان، هم یک  آموزه  دینی است، هم در قانون اساسی ما این وحدت  پیش بینی شده  و هم ضرورت جامعه و اسلام است؛ بنابراین بر اساس ضرورت تحقق این امر ما حتما باید به سمت وحدت جهان اسلام پیش برویم.

 

وی افزود: قرآن بر وحدت، نه به عنوان یک تاکتیک و ضرورت سیاسی بلکه به عنوان یک استراتژی تأکید می کند و ثمره وحدت را نعمت می داند؛ به تعبیر قرآن یکی از نعمتهای بزرگ خداوند، وحدت بین جوامع اسلامی است.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان ادامه داد: قران به شدت تهدید کرده است که اگر وحدت نباشد، عذاب هم از بالای سر و هم زیر پایتان بر شما نازل و در بین شما تفرقه انداخته خواهد شد و برخی گروه ها به جنگ برخی دیگر خواهند رفت و سبب نابودیتان می شوند.

 

معاون فرهنگی مجمع تقریب افزود:قرآن همچنین تفرقه انداختن را صفت مشرکین می داند؛ پس وحدت آموزه دینی ما است که ائمه (علیهم اسلام) هم بر آن  تأکید دارند؛ امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری به این امر سفارش فراوان کرده اند و ضرورت جامعه ما هم وحدت اسلامی را اقتضا می کند.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی خاطر نشان کرد:ایران اسلامی بعد از انقلاب در جنگ سختی با دنیای کفر جلو می رود و  اگر ما نتوانیم بین گروههای مختلف در جامعه اسلامی خودمان وحدت داشته باشیم، حتما منجر به نا امنی خواهد شد که دشمن هم دنبال همین است.

 

دکتر نبویان ادامه داد: اگر گروهی به گروهی دیگر توهین کند، ایجاد حساسیت خواهد کرد و باعث درگیری شدید و ناامنی در داخل کشور می شود.

 

وی گفت: در جهان اسلام هرچقدر که ما وحدت داشته باشیم می توانیم در مقابل دنیای کفر که علیه اسلام برنامه ریزی می کند، به موفقیت برسیم.

 

معاون فرهنگی مجمع تقریب مذاهب خاطر نشان کرد:ما اگر از اهل سنت در فلسطین، موصل، سوریه و ...دفاع می کنیم، به این دلیل است که برای ما اسلام در مقابل کفر و آمریکا و اسرائیل مهم است و از سویی نیروهایی که به جنگ کفر رفته بودند، اهل سنت و شیعه و گروههای مختلف مسلمانان بودند که توانستند با وحدت در مقابل دشمنان بایستند.

 

وی ادامه داد:پس نتیجه می گیریم که وحدت هم یک ضرورت دینی و هم یک ضرورت قانونی است که دو رهبر بزرگ انقلاب بر آن تأکید کردند و هم ضرورت شرایطی که امروز جهان اسلام با آن روبروست، فقط وحدت است؛ اگر وحدت داشته باشیم به امنیت جامعه خواهیم رسید که بدون امنیت نمی توان رشد اقتصادی داشت.

 

وی اظهار داشت:ایجاد تفرقه میان گروهها سبب ناامنی خواهد شد؛ ما باید همیشه و هر روز منادی وحدت و  تقریب بین گروههای مختلف مسلمانان در داخل و خارج کشور باشیم تا بتوانیم این امنیت را داشته باشیم و جوامع اسلامی به رشد بالای اقتصادی دست یابند.

 

دکتر نبویان در مورد دستاوردهای همایش گفتمان وحدت در استان سیستان و بلوچستان هم گفت: این استان به ویژه منطقه آزاد چابهار که می تواند رشد اقتصادی داشته باشد، حساسیت خاصی دارد و برای رشد اقتصادی خوب در این منطقه باید ایجاد امنیت کنیم، گروههای مختلف مسلمان نباید نسبت به هم متعرض شوند و درگیری در اینجا ایجاد نشود.

 

وی افزود: این همایش، همایش مؤثری بود؛ علمای شیعه و سنی در آن گرد هم آمدند و همه مسالمت آمیز و محترمانه با هم برخورد کردند؛ امیدوارم شاهد رشد خوب اقتصادی در این استان برای خدمت به اهل سنت و جامعه شیعه و در حقیقت خدمت به ایرانی  باشیم.

 

  

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها