درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

 

 

معروف خلیلی در گفت و گوی اختصاصی اظهار کرد: همایش ملی تقریب مذاهب و وحدت اسلامی با اهداف توسعه اندیشه تقریب میان اندیشمندان و فرهیختگان جهان اسلام، آگاه کردن توده های مسلمان از توطئه های تفرقه انگیز دشمنان، گسترش فرهنگ و معارف اسلام، دفاع از حریم قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم(ص)، ایجاد تفاهم میان متفکران جهان اسلام در زمینه های اعتقادی، فقهی، اجتماعی و سیاسی، تشکیل جبهة واحد در مقابل توطئه های تبلیغاتی و تهاجم فرهنگی دشمنان اسلام و رفع بدبینی ها و شبهات بین پیروان مذاهب اسلامی برگزار می شود.

 

 

 

وی با بیان اینکه این همایش  12 اردیبهشت 96 مصادف با روز معلم به مدت یک روز در دانشگاه پیام نور مهاباد برگزار می شود، تصریح کرد: از تمامی عزیزانی که دغدغه تقریب و ایجاد وحدت و همبستگی میان مذاهب اسلامی و اقوام و ملل مسلمان را دارند درخواست می شود مقالات علمی و تحقیقات خود را متناسب با محورهای همایش به آدرس www.mahabadpnu.ir ارسال کنند.

 

 

 

خلیلی با اشاره به محورهای همایش اذعان کرد: همایش ملی تقریب مذاهب و وحدت اسلامی تقریب مذاهب اسلامی در محورهای در پرتو آیات قرآن کریم، عوامل تهدید کننده تقریب مذاهب اسلامی از دیدگاه قرآن، راهکارهای عملی نمودن تقریب مذاهب اسلامی با استفاده از احادیث رسول اکرم،  ضرورت تقریب مذاهب اسلامی چالش ها و موانع مقایسه مبانی فقهی، تقریب مذاهب در منابع اهل سنت با مبانی فقهی امامیه، نقش علما و اندیشمندان جهان اسلام در تقریب مذاهب اسلامی، نقش دانشگاه های جهان اسلام در تقریب مذاهب اسلامی، تاثیرات منطقه ای و جهانی تقریب مذاهب اسلامی بر قدرت جهان اسلام، تقریب مذاهب اسلامی؛ با تاکید بر نقاط مشترک جهان اسلام، بیداری اسلامی، همگرایی یا واگرائی مذاهب اسلامی، تقریب مذاهب اسلامی در پرتو دیدگاه‌های حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، پیشینه‌ی تاریخی تقریب مذاهب اسلامی؛ با تاکید بر اندیشه‌های علما و اندیشمندان جهان اسلام برگزار می شود.

 

 

 

وی در پایان گفت: زمان ارسال مقالات تا 27 فروردین 96 تمدید شده است و در پایان همایش نیز مجموعه مقالات پذیرفته شده در قالب  یک کتاب به چاپ می رسد.

 

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها