درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
نگاهی به غرفه عربستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تونس
1397/01/26 371

نگاهی به غرفه عربستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تونس

 

در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی تونس که هم اکنون در حال برگزاری ست غرفه عربستان بسیار شیک، مدرن و پرهزینه طراحی شده است.

بر خلاف سالهای گذشته هیچ یک از غرفه داران غرفه کتاب عربستان با لباس های عربی دیده نمی شوند بلکه تمامی آنها با کت و شلوار و کراوات در غرفه حضور دارند.

همچنین در داخل غرفه مجلل عربستان اثری از کتابهایی با مضامین دینی،قرآنی، تاریخچه عربستان و ... دیده نمی شود  بلکه فقط کتاب و پوستر از علوم جدید و مدرن به چشم می خورد.

چادر صنایع دستی ، بخش خطاطی خانم ها، بخش بازی کودکان از دیگر بخش های غرفه عربستان در این نمایشگاه است!

گفتنی ست با تمام این هزینه ها غرفه عربستان یکی از خلوت ترین غرفه های نمایشگاه تونس در چند روز اخیر بوده است.

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها