درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 28 شهريور 1397 8 محرم 1440 Wednesday 19 September 2018

حسین علی اسماعیل الفیلی مشهور به «ابوعلی» مسئول نمایندگی مجمع جهانی تقریب با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی و معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب دیدار و گفتگو کرد.

در این جلسه پیرامون مسائل مختلف تقریبی بحث و تبادل نظر شد و محور گفتگوها در خصوص تأسیس مجمع التقریب در بغداد بود.

ابتداء آقای ابوعلی ضمن تشریح عرصه­های مختلف تقریبی در عراق و نیز با تأکید بر ضرورت کارهای میدانی در این کشور، ظرفیت­های تقریبی استانهای سنی و شیعه عراق را تبیین نمود.

وی اظهار داشت: استفاده از اهداف تقریبی حلقه مفقوده­ای است که شخصیت­ها و قومیت­های مختلف عراق بر آن تأکید دارند و البته گام­هایی در این خصوص برداشته شده و اکنون با موافقت نخست وزیر عراق، ساختار این مجمع در حال آماده سازی است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان نیز ضمن خوشامدگویی و اعلام آمادگی کامل پژوهشگاه و معاونت فرهنگی مجمع، خواستار تعامل بیشتر در دو محور گردید ؛ نخست ارتباط با دانشگاه­های عراق و آشنایی بیشتر با مذاق اساتید و دانشجویان آنجا  و دیگر ارتباط با علمای شیعه و سنی عراق که در تعمیق روابط تقریبی اثرگذار هستند.

دکتر نبویان با اشاره به مفید دانستن همکاری دو کشور در زمینه تقریب، خواستار سفرهای دو جانبه جهت شناسایی عرصه­های تقریبی برای دو کشور شد.

 

یادآور می شود در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر هاشمی مسئول اداره آموزش معاونت فرهنگی مجمع حضور داشتند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها