درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

هیاتی از قضات کشور افغانستان با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب دیدار و گفتگو کردند .

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد دکتر نبویان در ابتدا با اشاره به معنای تقریب اظهار داشت:  مراد از تقریب و وحدت، شیعه کردن اهل سنت یا بالعکس نیست بلکه به معنای نزدیک کردن و برداشتن فاصله ایجاد شده به خاطر جهل مسلمانان یا دسیسه دشمنان است.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: چند عامل برای عدم وحدت وجود دارد از جمله اینکه بین علما ارتباط وجود ندارد . نزدیک شدن و ارتباط بین علما سوءتفاهم ها را از بین می برد.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به اشتراکات بین شیعه و اهل سنت افزود: بین شیعه و اهل سنت بیش از 90 درصد اشتراکات وجود دارد.

استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مقام معظم رهبری فتوا داده اند که توهین و سب صحابه ومخصوصا همسر پیامبر اکرم (ص) عایشه حرام است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان با اشاره به عوامل اختلاف مسلمانان گفت: یکی از عوامل اختلاف بازگشت به مسائل تاریخی صدر اسلام است . در جنگ  صفین یکی از سربازان از امیرالمومنین پرسید داستان سقیفه چه بود؟ که امام علی (ع) فرمودند:  این سوالات در این موقعیت ممنوع است چون ما در برابر یک دشمن قرار داریم.

وی گفت: متاسفانه امروز می بینیم در بعضی از کشورها بعضی از علما از ما در مورد اختلاف قرآن شیعه و اهل سنت می پرسند؟ و وقتی ما قرآن خود را به آنها نشان می دهیم پی به اشتباه خود می برند.

وی تاکید کرد: یک نکته دیگر از مشترکات بحث نگاه حداقلی یا حد اکثری در حوزه دین است. ما میگوییم دین اسلام در اقتصاد و سیاست حرف دارد و ما دیپلماسی دینی داریم.‌ ما در دین نگاه حداکثری داریم نه نگاه حداقلی .دین اسلام از بدو تولد تا زمان مرگ برای انسان برنامه و هدف قائل است.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به دشمنی های امریکا و اسراییل با اسلام گفت: امریکا و اسراییل دشمنان اصلی اسلام هستند و طبق نص قرآن کریم هر گونه دوستی و همکاری با آنها ممنوع است . ملت ایران هژمونی امریکا را شکست همانگونه که ملت افغانستان در حال ایستادگی در مقابل امریکاست.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب با طرح چند پرسش از علمای جهان اسلام افزود: سوال من از علمای جهان اسلام این است؛ چرا شورای فتوای جهان اسلام تشکیل نمی شود؟ چرا در جهان اسلام پول مشترک و بازار مشترک اقتصادی درست نمی کنیم؟ چرا مجلس مشترک نداریم؟

در ادامه یکی از قضات افغانستان گفت: ما مسلمانان افغانستان همیشه قدردان جمهوری اسلامی ایران بوده ایم و ایران را افتخار خود و کشور دوست و برادر می دانیم .

وی افزود: کشور ایران کشور قدرتمندی است ولی اگر روزی دشمن به ایران حمله کند من و 4 فرزندم برای دفاع از مردم مسلمان ایران به ایران خواهم آمد.

این قاضی کشور افغانستان تاکید کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری همیشه باعث تقویت وحدت در جهان اسلام بوده است و ما در افغانستان این سخنان را سرلوحه خود قرار می دهیم .

وی گفت: با اینکه 30 سال است که مردم افغانستان درگیر جنگ هستند اما مردم افغانستان از جنگ به خاطر خدا و دین خسته نمی شوند. امریکایی ها  در زمین ما هستند ولی در قلب ما نیستند.

وی در پایان مشکل اصلی  افغانستان را عدم وجود اتحاد و نداشتن رهبری دانست.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها