درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

معاون فرهنگي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي گفت: شناخت ظرفيت هاي عظيم جهان اسلام عاملي مهم براي تقويت پايه هاي وحدت در جهان اسلام است و بايد از دست گذاشتن بر روي مسائل و اختلافات تاريخي پرهيز شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبويان ظهر امروز در پنل تخصصي همايش نقش علما و روحانيون در وحدت امت اسلامي اظهار كرد: بسياري از اختلافات در جهان اسلام به سوتفاهم ها بر مي گردد كه با گسترش ارتباطات و تعاملات و برپايي نشست ها و گردهمايي ها مي توانيم بسياري از اين سو تفاهم ها را رفع كنيم.

 

وي افزود: علما و روحانيون نقش ويژه اي در راستاي رفع اين سو تفاهم ها دارند و مي توانند پيروان مذاهب اسلامي را به هم نزديك كنند و زمينه ساز تقريب بين پيروان مذاهب اسلامي باشند.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی تاكيد كرد: بدون شك با دست گذاشتن بر روي مسائل و اختلافات تاريخي راه به جايي نخواهيم برد و نمي توانيم تقريب بين مذاهب اسلامي را عملي نماييم.

 

وي افزود: اسلام ظرفيت هاي عظيمي در عرصه هاي مختلف دارد كه شناخت اين ظرفيت ها مي تواند راهگشاي بسياري از دغدغه ها باشد و تعالي و عزت مسلمانان را در عرصه هاي مختلف فراهم كند.

 

معاون فرهنگي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در بخشي ديگر از سخنان خود إبراز اميدواري كرد كه با تشكيل مجلس مشترك اسلامي، بازار و اقتصاد مشترك، پول مشترك و تاكيد بر اشتراكات شاهد عملي شدن تقريب بين پيروان مذاهب اسلامي باشيم.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها