درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 15 آذر 1398 8 ربیع‌الثانی 1441 Friday 6 December 2019
مدیر کل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: اتحادیه قرآنیان جهان اسلام راه‌اندازی می‌شود
1398/05/09 375

مدیر کل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: اتحادیه قرآنیان جهان اسلام راه‌اندازی می‌شود

 

 

مدیرکل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: با ابتکار و همت اداره کل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، به زودی اتحادیه قرآنیان جهان اسلام راه‌اندازی می‌شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالحسن احمدی شاهرختی، مدیرکل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا؛ اظهار کرد: در حال حاضر مقدمات شکل‌گیری این اتحادیه فراهم شده و به زودی با محوریت جمهوری اسلامی ایران رسماً آغاز به کار خواهد کرد.

 

این مبلغ عرصه بین‌الملل ادامه داد: گروه اندیشه‌ورز و شورای طرح و برنامه اتحادیه متشکل از بزرگان قرآنی کشورهای جهان اسلام خواهد بود و در همه ابعاد پژوهشی، آموزشی، رسانه‌ای و ترویجی برنامه‌ریزی و فعالیت خواهد کرد.

 

احمدی شاهرختی تأکید کرد: اتحادیه یادشده تلاش خواهد کرد با کمک شبکه بزرگ مؤسسات، انجمن‌ها و جریان‌های قرآنی کشورهای اسلامی و غیراسلامی موجبات افزایش معرفت و مهارت قرآنی را بیش از پیش فراهم آورد.

 

وی اظهار کرد: گستره این اتحادیه فعالیت‌های خواهران و برادران در صنوف مختلف مؤلفان، مفسران، حافظان، قاریان، هنرمندان، معلمان، استادان دانشگاه و فضلای حوزه‌های علمیه را شامل می‌شود.

 

استاد حوزه علمیه با اشاره به فلسفه راه‌اندازی چنین اتحادیه‌ای گفت: نبود ارتباط بین شبکه قرآنیان جهان اسلام سبب سوءتفاهم‌ها و احیاناً ضرر‌های بی‌شماری به مسلمانان، به ویژه در غرب آسیا شده است. چه بسا انسان‌های مؤمن و مجاهدی به سبب جهل به معارف و آموزه‌های قرآنی در مذهبی دست به اسلحه برده‌اند و نمونه‌هایی مانند داعش را به راه‌انداخته‌اند.

 

احمدی شاهرختی اظهار کرد: قطعاً این اتحادیه می‌تواند امنیت و هم‌افزایی مذهبی و قومی را افزایش دهد و هم‌گرایی امت اسلامی را به سوی تمدن بزرگ اسلامی رهنمون کند؛ چراکه دشمن مکار و حیله‌گر از بی‌خبری ما مسلمانان به یکدیگر کمال سوءاستفاده را برده است و بدون تردید این اتحادیه در خنثی‌ کردن نقشه‌های دشمنان اسلام اثرگذار خواهد بود.

 

مدیرکل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: حداقل ثمره این اتحادیه شناخت واقعی و درست قرآنیان جهان اسلام از ظرفیت‌های یکدیگر است و این به معنای شتاب بخشیدن به رشد عرصه‌های گوناگون قرآنی در همه دنیاست. این اتحادیه به دستور مستقیم دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی راه‌اندازی می‌شود.

 

استاد حوزه علمیه قم در پایان از همه صاحبان اندیشه و عمل در زمینه‌های قرآنی درخواست کرد در این امر مهم مجمع را یاری کنند.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها