درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018
محصولات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سرتاسر نمایشگاه هفته فرهنگی قم در لبنان
1397/02/22 265

محصولات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سرتاسر نمایشگاه هفته فرهنگی قم در لبنان

 

محصولات ارائه شده توسط معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سرتاسر نمایشگاه فرهنگی قم در نبطیه لبنان به نمایش در آمده است.

از جمله این محصولات پوسترهای معرفی علمای لبنانی مهاجر به ایران و علمای ایرانی مهاجر به لبنان است که در همین راستا پس از بررسی های لازم 13 عالم مسلمان از قرن ششم هجری به بعد شناسایی شدند.

در این پوسترها که با هدف معرفی بهتر مشترکات فرهنگی و علمی دو کشور ایران و لبنان طراحی شد، زندگی نامه، اساتید، شاگردان و آثار علمایی نظیر امام موسی صدر، شیخ بهایی، علی کرکی، محمد الحر فوشی، حسن عبدالحسین صادق العاملی، حر العاملی، آغا مجتهد و... معرفی گردید.

گفتنی است این پوسترها در سرتاسر محیط نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته و به دلیل پرداختن به موضوع مرتبط به این رویداد فرهنگی(ارتباط و پیوند فرهنگی میان ایران و لبنان) مورد استقبال قرار گرفته است.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها