درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

يكشنبه 3 شهريور 1398 23 ذی‌الحجه 1440 Sunday 25 August 2019
ماموستا نقشبندیه در گفتگو با سایت پژوهشگاه مطالعات تقریبی
1397/09/14 705

ماموستا نقشبندیه در گفتگو با سایت پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

ماموستا نقشبندیه از علمای شهر سلیمانیه کردستان عراق و مدیر موسسه تساوت در حاشیه کنفرانس وحدت در گفتگو با سایت پژوهشگاه مطالعات تقریبی به بررسی ضرورت وحدت، عراق پس از داعش، و نقش ایران در وحدت منطقه  پرداخت.  

وی تاکید کرد: الان امریکا و اسراییل که دشمن اسلام و وحدت مسلمین هستند توسط عمال خود یعنی سعودی و وهابیت در حال ایجاد توطئه و تفرقه هستند و در واقع کنفرانس وحدت  می تواند خنثی کننده توطئه ها باشد زیرا کنفرانس وحدت  گردهمایی عظیم علمای جهان اسلام است.

این چهره تقریبی اظهار داشت: هرچند در چند سال اخیر به دلیل غفلت ما مسلمانان و دسیسه های دشمنان مسئله فلسطین در حال فراموشی بود اما این کنفرانس دوباره فلسطین و قدس را به مسئله اول مسلمانان تبدیل کرد. ان شاالله در آینده نزدیک می توانیم قدس را به آزادی کامل برسانیم اما اگر دچار تفرقه شویم فقط دشمنان از این موضوع سود می برند.

مدیر موسسه تساوت در عراق گفت: این اولین کنفرانس وحدت بود که بنده در آن شرکت کردم، در سلیمانیه همیشه می گفتم شرکت در کنفرانس وحدت واجب است زیرا وحدت امری ضروری است.

وی با اشاره به نقش ایران در وحدت جهان اسلام تصریح کرد: همه ما مسلمانان جهان، مدیون جمهوری اسلامی ایران هستیم زیرا ایران امروز متولی وحدت در جهان اسلام است و متاسفانه سعودی به جای کمک به وحدت در حال ارتباط با دشمنان اسلام است!!! مگر فلسطینی ها اهل سنت نیستند پس چرا بعضی از کشور های منطقه مثل سعودی، امارات، کویت، قطر و...  به آزادی فلسطین کمک نمی کنند؟؟؟

وی در ادامه تاکید کرد: امروز باید قدردان حمایت های آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران از قدس شریف باشیم.

وی با اشاره به جنگ داخلی در کشور عراق و شکست داعش  افزود: توجه داشته باشیم درست است که به حول قوه الهی داعش در فاز نظامی شکست خورد اما هنوز تفکر داعش در عراق وجود دارد و باید بدانیم همه گروه های تکفیری در دره ای به نام دره وهابیت گیر کرده اند.

ماموستا نقشبندیه در تبیین تفکر داعش گفت: جریان سلفیت و وهابیت یک شبکه ماهواره های دارد به نام النصیحه که به دو زبان کردی و عربی مشغول فعالیت است و مدام در حال ترویج تفکر داعش است . در سنگر های فتح شده داعش ما دیدیم کتابی وجود دارد به نام اصول الثلاثه از محمد بن عبدالوهاب که با آرم داعش پخش می شد. باید ریشه تفکر داعش و تکفیری را با کارهای فرهنگی  مثل کنفرانس ها و چاپ کتب و ...سوزاند تا هر بار با یک اسم جدید مغز جوانان ما را منحرف نکنند.

استاد نقشبندیه در پایان افزود: بنده عاجزانه پیشنهاد می کنم شعبه یا دفتری از مجمع تقریب در سلیمانیه عراق تاسیس شود زیرا این منطقه به شدت نیاز به کارهای فرهنگی در زمینه تقریب و وحدت دارد.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها