درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

کاروان منادیان وحدت اعزامی از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سفر خود در مسجد جامع اهل سنت شهر زهک به اجرای برنامه پرداختند .

در ابتدای این برنامه  استاد پروین نژاد به تلاوت قرآن کریم پرداخت و سپس رئیس شورای اسلامی شهر زهک آقای  گرگیج ضمن خیر مقدم به حضار یاد و خاطره شهدای اسلام را گرامی داشت.

در ادامه پس از مدیحه سرایی گروه بین المللی ولیعصر، گروه سرود متشکل از طلاب اهل سنت این منطقه هم به اجرای برنامه پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی شاهرختی مدیرکل امور قرآنی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب ضمن تلاوت آیه « مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَي الْكُفَّارِ رُحَماءُ بَيْنَهُمْ » از قرآن کریم صف بندی رحمت و غضب را در امت اسلامی تبیین کرد و گفت: کسانی که مدعی پیروی از قرآن هستند با تاسی به این آیه شریفه  چه شیعه و چه سنی باید بین خودشان با عطوفت برخورد کنند و با دشمنان اسلام با شدت و غضب برخورد نمایند.

وی ضمن یادآوری تاثیر تبلیغات منفی دشمن افزود : نمونه های فراوانی از تبلیغات منفی دشمن موجود است کما اینکه منطقه غرب آسیا مملو از این تفکرات مسموم دشمن شده است.

وی گفت: متاسفانه تبلیغات مسموم دشمن در شبکه های فراوان مجازی گاهی موثر بوده و بعضا دیده می شود  شیعه و اهل سنت را گمراه می کند . باید مواظب این تبلیغات باشیم و فریب آنها را نخوریم.

مدیرکل امور قرآنی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: مناسب است حول قرآن کریم تجمع کنیم و اینگونه برنامه های قرآنی را افزایش دهیم .

 وی در پایان با اشاره به امت اسلامی افزود: هیچ خانواده ای نیست که در آن اختلافات جزیی وجود نداشته باشد و امت اسلامی هم از این قاعده مستثنی نیست .پس طرح مباحث اختلافی با چاشنی خشونت و تکفیر از نگاه قرآن مردود است .

حجت الاسلام والمسلمین فولادی مدیر کل مراسمات معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدا  گفت : اگر ما ملاحظه می کنیم که مشکلاتی در کشور وجود دارد علت این است که بعضی از مسئولین به وظایف خود به درستی عمل نکرده اند .

وی تاکید کرد: باید رهنمود های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری دقیقا مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این صورت به مشکلات بیشتر می رسیم .

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها