درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 28 آبان 1398 21 ربیع‌الاول 1441 Tuesday 19 November 2019
شخصیت‌های برجسته تقریبی جهان اسلام در اجلاس بین‌المللی وحدت تجلیل می‌شوند/ رونمایی از کتب جدید با محوریت قدس و دستاوردهای 40 ساله انقلاب
1397/08/30 895

شخصیت‌های برجسته تقریبی جهان اسلام در اجلاس بین‌المللی وحدت تجلیل می‌شوند/ رونمایی از کتب جدید با محوریت قدس و دستاوردهای 40 ساله انقلاب

 

 

معاون امور فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: ملت ایران 40 سال در مقابل دشمنی آمریکا ایستاده و از این رو این تجربیات گرانبها در قالب کتاب و مستند به میهمانان اجلاس وحدت اسلامی ارائه خواهد شد

.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود نبویان معاون امور فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، در خصوص برنامه‌های این معاونت در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: معاونت فرهنگی و پژوهشگاه مطالعات تقریبی اقدامات متنوعی را برای این اجلاس در نظر گرفته است که محور اصلی آنها اتحاد جهان اسلام و در ذیل آن پرداختن به موضوع قدس و مردم فلسطین است.

 

دکترنبویان ادامه داد: بنابراین در این رویکرد دشمنی یهود با مسلمانان را که در قرآن نیز به آن اشاره شده است را یادآوری کنیم تا بدین ترتیب وظیفه امت اسلامی و نخبگان در خصوص مردم فلسطین و ظلمی که به آنها می‌شود بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که در همین راستا کتاب سه تا پنج جلدی را آماده کرده و در دست چاپ داریم.

 

وی افزود: علاوه بر این تجربیات ملت قهرمان ایران باید به مسلمانان و اندیشمندان جهان اسلام منتقل شود تا همگان بدانند که رمز پیروزی ملت غیور ایران در خصوص مقابله با آمریکای جهانخوار و متحدان آن چه بوده است تا ضمن آشنایی با این تجربه گرانبها، این دستاوردها را در اختیار ملت های خویش قرار دهند زیرا ملت ما در این 40 سال مقابل همه زورگویی ها مردانه ایستاده و صاحب اطلاعات مهمی در حوزه های صنعت، بهداشت، کشاورزی، سدسازی، دفاعی و ... در مقابل تحریم ها شده اند.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در ادامه با اشاره به اظهارات ترامپ خطاب به سعودی‌ها تصریح کرد: او گفته بود اگر دو هفته شما را رها کنیم دوام نمی آورید؛ با شنیدن این حرف می توان متوجه عظمت ملت غیور ایران شد زیرا در این 40 سال نه بدون آمریکا بلکه در مقابل آمریکا ایستاده و به پیشرفت های بزرگی نائل گشته است آن هم در شرایطی که در هر مقطع پنجه در پنجه دشمن داشت.

 

 معاون امور فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: معاونت فرهنگی این موضوع را در قالب دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در بیش از هفت جلد تدوین کرده است و در بخش تئوری و عملی به شناسایی نقاط قوت و ضعف پرداخته و مشکلات داخلی و خارجی در این خصوص را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اعلام این مطلب که این کتب در اختتامیه اجلاس بین المللی وحدت رونمایی خواهد شد، به تشریح دیگر برنامه‌های این معاونت پرداخت و اظهار کرد: برپایی جشن «رسول مهربانی» در آستانه مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) در شهر ری با همکاری شهرداری و سپاه استان تهران،برگزاری مراسم شب شعر «رسول مهربانی» در قم و تولید مستند در خصوص دستاوردهای 40 ساله در ابعاد گوناگون و مظلومیت مردم فلسطین  بخشی دیگری از برنامه های پیش بینی شده برای این ایام است.

 

وی در پایان تجلیل از پنج شخصیت های تقریبی جهان اسلام، اجرای برنامه های عمومی با موضوع دستاوردها قابل تعظیم ملت ایران برای مهمانان داخلی و خارجی و برپایی نمایشگاه با این دو محور در حاشیه سی و دومین اجلاس بین المللی «وحدت اسلامی» خبر داد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها