درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
سردار اکبری در پژوهشگاه مطالعات تقریبی مطرح کرد: امریکا شکست در خاورمیانه را پذیرفته است
1397/10/04 695

سردار اکبری در پژوهشگاه مطالعات تقریبی مطرح کرد: امریکا شکست در خاورمیانه را پذیرفته است

 

 

سردار اکبری در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی و معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب، و با حضور پژوهشگران و اساتید حوزه به تبیین  قدرت ایران و شکست های امریکا در منطقه پرداخت.

وی با اشاره به خروج نیروهای امریکا از منطقه اظهار داشت: خروج سربازان امریکایی از افغانستان و سوریه  آخرین پازل از شکست امریکا در منطقه خاورمیانه است.

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: امریکا طالبان و القاعده را ایجاد و حمایت کرد تا باعث تضعیف قدرت منطقه ای ایران شود اما همین گروه های تروریستی امروز بلای جان امریکا شده اند و در حال جنگ با امریکا هستند.

وی تاکید کرد: امروز امریکا به اشتباه 18 سال پیش خود پی برده زیرا فهمیده است که با لشکرکشی و آشوب در کشورهای مسلمان نمی تواند اقتدار کسب کند. نمونه بارز آن خروج سربازان امریکایی از افغانستان است که سالها پیش به آنجا حمله کرده بود.

سردار اکبری ضمن اشاره به وضعیت حکومت سوریه گفت: امریکایی ها با تمام قوا از گروهک تروریستی داعش حمایت کردند تا حکومت بشار اسد را ساقط کنند اما امروز ضمن پذیرفتن هزینه های سنگین مالی و انسانی، شکست در سوریه را پذیرفتند.

وی تاکید کرد: برنامه جمهوری اسلامی  ایران حمایت از مظلومین در منطقه است و امروز این هدف حاصل نمی شود مگر با تقویت محور مقاومت اسلامی.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید نگاه بین المللی داشته باشیم افزود: باید دنیای بین المللی را مخاطب خود قرار دهیم و شرط آن این است که مبلغین و متخصصین زبان دان پرورش دهیم تا استراتژی جمهوری اسلامی ایران را که برگرفته از اسلام ناب محمدی است به دنیا صادر کنیم.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها