درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018
رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان : شهر قم مرجعیت دینی برای انقلاب اسلامی ایران است
1397/02/20 291

رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان : شهر قم مرجعیت دینی برای انقلاب اسلامی ایران است

 

حجت الاسلام و المسلمین سید هاشم صفی الدین، در آیین افتتاح هفته فرهنگی – اقتصادی استان قم در نبطیه، با اشاره به ویژگی های شهر قم اظهار کرد: شهر قم، شهر عش آل محمد(ص) است و در روایات ائمه معصومین(ع) نیز به این شهر اشاره شده است، شهر قم به لحاظ علم و معرفت، نعمتی برای انسانیت است، این شهر مالامال از اماکن مقدس است.   

رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان افزود: ده ها هزار نفر از اهل علم و در راس آنها مراجع عظام تقلید در شهر قم زندگی می کنند، این شهر در طول تاریخی محدثین را در خود جای داد که آنها در دوران سختی اقدامات عظیمی داشتند، سخن درباره جایگاه شهر قم زیاد است و این شهر رهبر بزرگی به نام امام خمینی(ره) را پرورش داد، رهبری که منطقه را تغییر داد.

وی تاکید کرد: شهر قم رهبرانی را پرورش داده است که انقلاب را رهبری می کنند و در راس آنها، مقام معظم رهبری قرار دارد و جبل عامل هم قلب تپنده لبنان است و مقاومت از این منطقه آغاز شد، جبل عامل محور قدرت روز افزون مقاومت را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: ترامپ با خروج از برجام به دنبال تشدید تحریم ها و افزایش فشارها علیه ایران است، ایران با توجه به احکام اخلاقی و شرعی هیچ گاه به تولید بمب هسته ای فکر نمی کند، چون رهبر معظم انقلاب فرمودند که تولید بمب هسته ای با ارزش های ما سازگار نیست. 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها