درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
دیدار گروهی از دانشجویان کشور هند با مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی
1397/02/13 304

دیدار گروهی از دانشجویان کشور هند با مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی

 

 

گروهی از دانشجویان کشور هند با حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین نگهبان اظهار داشت: رسالت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ایجاد وحدت مسلمانان جهان در مقابل استکبار جهانی است. موفقیت در این رسالت منوط به توجه به تقابل دایمی خدا و ابلیس است. د رتجزیه و تحلیل­ها و در تصمیم­گیری­ها باید به این اصل توجه داشت.

 

وی در ادامه افزود: ابلیس به خداوند عرض کرد:« فبعزتک لأغوینهم أجمعین إلا عبادک منهم المخلصین» توجه به این جمله سرّ پیروزی است: 1_همت ابلیس گمراه کردن همه انسان­هاست 2_ اگر مخلص لله باشیم در دام اختلاف ابلیس قرار نمی­گیریم.

 

مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی گفت:  پس جهاد اول ما باید جلوگیری از انحراف همه انسان­ها و تلاش برای جذب حداکثری انسان­ها باشد و دوم اینکه مراقب قوم ، مذهب و حدود جغرافیایی مانع اخلاص ما نشوند. این دو کلید ما را به اتحاد می­رسانند.

 

وی با اشاره به فلسفه وجودی مجمع جهانی تقریب تاکید کرد: بالاترین پیروزی شیطان این است که انسان­ها فساد و خونریزی کنند و راه رسیدن او به این هدف بستن چشم و گوش فرزندان آدم برای ندیدن و نشنیدن هدایت الهی و ایجاد اختلاف بین بشریت است. فلسفه وجودی مجمع جهانی تقریب مذاهب، تلاش برای ایجاد وحدت مسلمانان در مقابله با این حربه ابلیس است.

 

حجت الاسلام والمسلمین نگهبان گفت: خداوند متعال در قرآن بهترین راه پیروزی بر ابلیس را اینگونه فرموده است: وَالَّذِينَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَنْ يَعْبُدُوهَا وَأَنَابُوا إِلَى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَى فَبَشِّرْ عِبَادِ ﴿۱۷﴾ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ ﴿۱۸﴾{سوره زمر} تبعیت از قول احسن، راه نجات است. لازمه این مطلب، وجود بستر آرام و دور از تنش و مناسب برای گفت و شنود متقابل و بحث و تحقیق علمی است تا امکان فهم و درک نظریات مخاطب وجود داشته باشد. پس از آن است که در سطح عموم، اتباع از قول احسن معنا پیدا می­کند. راه رسیدن به این آرامش تسالم و توافق بر مشترکات است تا بر مبنای آن سایر موضوعات قابل بحث باشند.

 

وی به پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) علیه ظلم جهانی قیام کرد؛ مقابله فقط با شاه نبود بلکه با ظلم جهانی یعنی آمریکا و انگلیس و اسرائیل بود.

 

مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی اظهار داشت: شعار ملت ایران: لا اله الا الله، الله اکبر، نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی بود و دشمنان اسلام با این نگاه و این شعارها مشکل داشتند.

 

وی در پایان گفت: ۴۰ سال است که ملت ایران با تمام جنگ­ها و تحریم­های اقتصادی، سیاسی، علمی و خبری مقابله می­کنند و به یاری خداوند متعال توانسته­اند دسیسه­های دشمن را نقش بر آب کنند و در نشر فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و اتحاد مسلمین موفق باشند.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها