درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
دیدار و گفتگوی حجت الاسلام والمسلمین فولادی با مراکز چاپ و نشر در نمایشگاه بین المللی تونس
1397/01/23 614

دیدار و گفتگوی حجت الاسلام والمسلمین فولادی با مراکز چاپ و نشر در نمایشگاه بین المللی تونس

 

حجت الاسلام والمسلمین فولادی مسئول غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با مراکز چاپ و نشر در نمایشگاه تونس دیدار و گفتگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین فولادی با اشاره به دیدارهای انجام شده اظهار داشت: خوشبختانه در این چند روز دیدار های متعددی با مراکز چاپ و نشر جهت تبادل ارتباطات و همکاری در غالب تفاهم نامه  انجام شده است.

وی افزود: انشاالله در نظر داریم کتاب هایی را با همکاری این مراکز در کشور لبنان به چاپ برسانیم.

مدیرکل امور مراسمات و امور هنری مجمع جهانی تقریب ابراز امیدواری کرد که با چاپ این کتب در کشور لبنان نشر این کتب به مراکز علمی جهان اسلام با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

وی به تفاهم نامه مجمع جهانی تقریب با یکی از مراکز موفق نشر لبنان اشاره کرد و گفت: این مرکز  موفق نشر کتاب لبنان امسال بسیاری از کتاب های خود را در زمینه علما بالاخص در مورد امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در این نمایشگاه عرضه نموده که مورد استقبال بازدیدکنندگان شیعه و اهل سنت قرار گرفته است.

مسئول غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به حضور گسترده علاقمندان به کتاب های تقریبی تاکید کرد: بیشتر بازدید کنندگان از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دانشجویان و طلاب کشور های اسلامی هستند.

وی در پایان خطر نشان کرد: علاوه بر دعوت از طلاب و دانشجویان بازدید کننده برای حضور در ایران، کتابی حاوی لیست تمامی آثار و کتب مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به آنها اهدا می شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها