درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
دیدار هیات نخبگان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان با حجت الاسلام والمسلمین لطفیان
1397/10/12 793

دیدار هیات نخبگان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان با حجت الاسلام والمسلمین لطفیان

 

 

 

هیات نخبگان و مولوی های اهل سنت استان سیستان و بلوچستان که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی در پژوهشگاه مطالعات تقریبی حضور دارند با حجت الاسلام والمسلمین لطفیان دبیر شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان با اشاره به اهمیت وحدت در جامعه اظهار داشت: مقام معظم رهبری و مراجع عالیقدر همیشه پرچم دار وحدت اسلامی بوده اند و اندک جماعت تفرقه افکن نمی توانند به وحدت مسلمین در ایران خدشه ای وارد نمایند.

دبیر شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت تاکید کرد: استکبار و کشورهای غربی با ایجاد جنگ های قومیتی و مذهبی به دنبال ایجاد اسلام هراسی در دنیا هستند زیرا می دانند اگر مسلمانان منطقه متحد شوند اسلام تمام دنیا را فرا خواهد گرفت.

وی با اشاره به فعالیت های دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت افزود: این دبیرخانه با نگاه مصون سازی و خدمت رسانی به اهل سنت راه اندازی شده است و امیدواریم با حمایت های شما فعالیت های خود را گسترده تر نماید.

وی تصریح کرد: خدمات علمی و آموزشی ، خدمات بیمه و شهریه ، رفع مشکلات نظام وظیفه و یکسان سازی مدارک از فعالیت های اصلی دبیرخانه است که به صورت شفاف زیر نظر علمای اهل سنت انجام می شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها