درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

هیات مفتیان روسیه که به دعوت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی به ایران آمده اند ضمن بازدید از فعالیت های آستان قدس رضوی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر موحدی معاون بین الملل آستان قدس دیدار کردند.

معاون بین الملل آستان قدس رضوی در ابتدا ضمن ابراز خرسندی از حضور هیات مفتیان روسیه در حرم امام رضا (ع) گفت: هم اکنون از مذاهب مختلف بلکه از تمامی ادیان به زیارت امام رضا (ع) می آیند و ما آنها را مورد استقبال و تکریم قرار می دهیم. روزانه 5 هزار اطعام توسط حرم امام رضا (ع) صورت می گیرد.

وی در توضیح  فعالیت های فرهنگی آستان قدس رضوی به مجموعه دارالرحمه اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از فعالیت های آستان قدس رضوی مجموعه دارالرحمه است که در آن فعالیت های قرآنی اعم از حفظ و قرائت قرآن و پاسخ به سوالات شرعی برگزار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر موحدی گفت: اساس مذاهب شیعه و سنی یکی است و برای تقویت وحدت باید ارتباط علما جهان اسلام افزایش یابد.

معاون بین الملل آستان قدس رضوی ضمن تقدیر از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: آستان قدس رضوی آمادگی دارد با کمک و همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی پذیرای علمای جهان اسلام باشد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی با بیان اینکه هیات مفتیان روسیه مهمان سفره امام رضا بودند اظهار داشت: هیات مفتیان روسیه از بازدید فعالیت های آستان قدس رضوی  و زیارت حرم امام رضا (ع) ابراز خرسندی کردند و ابراز تمایل نمودند در آینده این گونه سفرها تکرار شود.

وی در پایان با اشاره به برنامه های این هیات در مشهد مقدس افزود: زیارت حرم امام رضا (ع)، بازدید از بنیاد پژوهشهای اسلامی، بازدید از دارالرحمه و نمایشگاه دفاع مقدس از دیگر برنامه های ما دراین سفر بود.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها