درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 28 آبان 1398 21 ربیع‌الاول 1441 Tuesday 19 November 2019
دیدار هیاتی از مبلغین شیعه و سنی ماداگارسکار با مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی
1397/08/26 935

دیدار هیاتی از مبلغین شیعه و سنی ماداگارسکار با مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی

 

هیاتی از مبلغین شیعه و سنی ماداگاسکار با حجت الاسلام والمسلمین نگهبان  مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار میهمانان محترم طی بازدید از کتابخانه پژوهشگاه مطالعات تقریبی و گفتگو در مورد وحدت و تقریب در جهان اسلام، با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و اندیشه تقریب آشنا شدند.

در ابتدای دیدار حجت الاسلام والمسلمین نگهبان به تبیین مبنای وحدت و تقریب پرداخت و اظهار داشت: اهل علم می دانند که مسلمانان تقریبا در 90% از احکام و اعتقادات مشترک هستند ولی متاسفانه همان اختلاف اندک وسیله نفوذ دشمن شده است و تمام تلاش خود را برای پر رنگ کردن آن به کار می برد.

وی تاکید کرد: غفلت از فتنه دشمن موجب تزلزل جامعه اسلامی و غلبه کافران بر مسلمانان می گردد؛ حال آنکه خداوند چنین اجازه ای نداده اند و در آیه 141 سوره نساء می فرماید: «وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا». تحقق این قاعده نفی سبیل منوط به هوشیاری و همت همه مسلمانان است.

مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی  به تناسب عرف و فرهنگ کشور ماداگاسکار برای تفهیم موضوع امثله¬ای را بیان کرد که مورد تایید و قبول میهمانان قرار گرفت. وی گفت: دامن زدن به تفرقه مانند ترک ساخت منزل توسط اعضای یک خانواده به دلیل بحث در جزییات نهایی منزل و از دست دادن اصل زمین است.

 وی در ادامه با اشاره به اهمیت وحدت در جوامع اسلامی افزود:  دین اسلام امانت خداوند و رسول الله صلوات الله علیه و آله است در دست ما مسلمانان که باید در حفظ آن کوشا باشیم و حفظ آن جز با وحدت میسر نمی باشد. الگوگیری از پیغمبر صلوات الله علیه  آله و صحبه المنتجبین ما را مزین به حسن اخلاق و حسن معاشرت می کند و این مهم کلید رسیدن به وحدت جامعه اسلامی است.

در پایان این نشست که به صورت گفتمانی و تبادل نظر برگزار شد، مدیر مرکز گفتگوی مذاهب آمادگی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را برای تامین محتواهای تقریبی برای فعالیت فعالان این عرصه در سراسر دنیا اعلام کرد.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها