درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 28 آبان 1398 21 ربیع‌الاول 1441 Tuesday 19 November 2019
دیدار هیاتی از فعالان فرهنگی کشور یمن با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
1397/08/27 934

دیدار هیاتی از فعالان فرهنگی کشور یمن با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 

 

هیاتی از فعالان فرهنگی کشور یمن ضمن حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان ضمن خوشامدگویی به مهمانان اظهار داشت: ما به شما مردم غیور کشور یمن افتخار می کنیم و مطمئنیم که پیروزی نهایی با مردم یمن است.

وی افزود: مهمترین موضوع بعد از پیروزی در جنگ با دشمن این است که باید کشور را با استفاده از نخبگان و جوانان اداره کنید.

دکتر نبویان با اشاره به اهمیت موضوعات فرهنگی گفت: کار فرهنگی ضروری ترین کار هر ملت است و باید برای اعتقادات و مبانی مردم کارهای فرهنگی انجام شود. زیرا تا اعتقادات و مبانی اصلاح نشود نمی توان اسلام ناب را گسترش داد.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: مجمع جهانی تقریب آمادگی دارد تا دوره های کوتاه مدت و بلند مدت مبانی نظام سیاسی اسلام را برای نخبگان یمنی برگزار نماید.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در پایان گفت: با توجه به هجمه های دشمنان به معارف اسلامی این وظیفه ماست که بتوانیم خوراک فکری مناسب را در اختیار دانشجویان قرار دهیم زیرا مهمترین قشر هر جامعه قشر دانشجوی آن است که آینده یک کشور را می سازد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها