درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 15 آذر 1398 8 ربیع‌الثانی 1441 Friday 6 December 2019
دیدار هیاتی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی پاکستان با معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری
1397/10/15 1069

دیدار هیاتی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی پاکستان با معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری

 

 

 

هیاتی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی پاکستان با حجت الاسلام والمسلمین قمی معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری و حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر قمی با اشاره به روابط ایران و پاکستان اظهار داشت: اهمیت روابط این دو کشور به این دلیل است که ایران و پاکستان علاوه بر همسایگی، دو عنصر تاثیر گذار در جهان اسلام هستند.

وی افزود: پاکستان اولین کشوری است که بر اساس جمهوری اسلامی تشکیل شده و اولین کشور اسلامی است که به انرژی هسته ای دست یافته و دارای دانشمندان بسیاری در جهان است.

وی در ادامه به دخالت های امریکا در منطقه پرداخت و گفت: امریکایی ها به ما پیغام داده اند که اگر از حمایت فلسطین و حزب الله چشم پوشی کنید از مسائل هسته ای شما می گذریم. اما مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که ما از حماس و حزب الله و هر کس که در مقابل اسراییل بایستد حمایت می کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: امروز اسراییل مانند قبل امنیت ندارد زیرا با افزایش قدرت محور مقاومت در منطقه هویت اسراییل در خطر است.

وی تاکید کرد: متاسفانه سران بعضی از کشور های اسلامی به جای همبستگی با مسلمانان به سمت اسراییل و امریکا متمایل شده اند. این رفتار موجب اعتراض مردم این کشورها علیه مسئولین خود می شود.

معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اهمیت فعالیت های تقریبی تصریح کرد: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گام های موثری در زمینه وحدت جهان اسلام برداشته است و تدوین موسوعه ارزشمند« السنة النبویة فی مصادر المذاهب اسلامی » در همین راستا بوده است.

وی گفت: در جمهوری اسلامی ایران هیچ فرقی بین شیعه و اهل سنت وجود ندارد. بیش از 325 نفر از مسئولان بلند پایه در ایران از برادان اهل سنت هستند و در بعضی از استانها بیش از 70درصد از مسئولین، اهل سنت هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: ایجاد یک مجمع جهانی فقهی اسلامی بین کشور های اسلامی می تواند به همگرایی و وحدت جهان اسلام بیانجامد زیرا می توان مباحث فقهی بین مذاهب اسلامی را مورد بررسی قرار داد.

عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شکست داعش در منطقه را یک پیروزی برای جهان اسلام دانست و افزود: تلاش های وحدت آمیز و اتحاد محور مقاومت در منطقه بعد از سالها منجر به شکست جریان تکفیری _ تروریستی داعش شد.

وی در پایان با شاره به 40 سالگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: علی رغم تمام تحریم های جهانی،  نظام جمهوری اسلامی ایران در آستانه 40 سالگی خود قرار دارد و در عرصه های مختلف علمی و سیاسی و نظامی جزء قدرتمندترین و تاثیرگذارترین کشورهای جهان است .

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها