درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

يكشنبه 3 شهريور 1398 23 ذی‌الحجه 1440 Sunday 25 August 2019
دیدار هیاتی از اساتید دانشگاه های اندونزی با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب
1397/09/13 643

دیدار هیاتی از اساتید دانشگاه های اندونزی با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب

 

 

 

هیاتی از اساتید دانشگاه های اندونزی با حجت الاسلام والملسمین دکتر نبویان  معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد حجت الاسلام والملسمین دکتر نبویان ضمن خوشامدگویی، به اهمیت وحدت مسلمان اشاره کرد و افزود: وحدت مسلمین امری ضروری است و باید همه کشورهای اسلامی به آن اهتمام بورزند تا در سایه وحدت مانع از زورگویی های دشمنان شوند.

وی افزود: منظور ما از وحدت این نیست که مذاهب اسلامی در یکدیگر ذوب شوند یا دست از اعتقادات خود بردارند، بلکه منظور ما این است که شیعه و اهل سنت باید با تکیه بر اشتراکات فقهیی و عقایدی خود که بالغ بر ۹۰درصد است، باید نسبت به سازماندهی و تشکیل امت اسلامی بپردازند.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در پاسخ این سئوال که وضعیت اهل سنت در ایران چگونه است ابراز داشت: در کشور ایران هیچ تفاوتی بین شیعه و سنی وجود ندارد و در مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و دیگر ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی از اهل سنت حضوردارند .

وی گفت: ما مسلمانان باید به هر دو بعد اسلام عمل نماییم. بعد اول؛ اثباتی و ایجابی است مانند نماز، روزه، حج و ... . اما بعد دوم در اسلام سلبی و تحریمی است و مسلمانان موظف هستند به هر دو بعد عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان در توضیح بعد سلبی اسلام اظهار داشت: قرآن کریم می فرماید: فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله ... یعنی ابتدا به طاغوت کافر شوید سپس به خداوند ایمان بیاورید. طاغوت امروز همان امریکا و اسراییل هستند.

وی افزود: دلیل آشفتگی و شرایط اسف بار امروز جهان اسلام مثل سوریه، یمن، عراق و ... این است که کشورهای اسلامی مبارزه با طاغوت و کفار را سرلوحه خود قرار نداده اند.

دکتر نبویان تصریح کرد: کشور عربستان ۱۱۰ میلیارد دلار اسلحه از امریکا خرید و جدیدا هم ۴۵۰ میلیارد دلار برای حفاظت خود به امریکا داده اما امریکا به آنها لقب گاو شیرده داده است؛ زیرا به دشمن خدا پناه برده و خلاف قرآن عمل کرده است.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب با اشاره به لزوم استفاده از آموزه های قرآنی در زندگی افزود: باید نگاه تمدنی به قرآن کریم داشته باشیم و در تمام ابعاد زندگی اعم از اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و ...به  آموزه های اسلام رجوع نماییم.

وی در پایان تاکید کرد: ما طبق فرمایشات رهبری معظم ایران حضرت آیت الله خامنه ای  از تشیع لندنی و تسنن امریکایی دوری می کنیم زیرا آنها مسلمان واقعی نیستند بلکه بازیچه امریکا و انگلیس شده اند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی ضمن اشاره به بخش های اصلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: این مجمع به دنبال ایجاد امت واحده است و به همین منظور یکی از اهداف ما ایجاد گفتگوهای مستمر با علمای جهان اسلام است.

وی گفت: امروز دشمنان اسلام با سوء استفاده از غفلت علمای جهان اسلام، گروه های تندرو مانند داعش و القاعده را ایجاد و حمایت می کنند تا به وحدت مسلمین ضربه بزنند. و این وظیفه علماست که به آگاه سازی ملت های مسلمان بپردازند تا توطئه های دشمنان خنثی شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها