درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 15 آذر 1398 8 ربیع‌الثانی 1441 Friday 6 December 2019
دیدار معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب با رئیس مرکز پژوهشهای صدا و سیما
1398/04/17 507

دیدار معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب با رئیس مرکز پژوهشهای صدا و سیما

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی سرپرست معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب و پژوهشگاه مطالعات تقریبی به همراه مدیران معاونت فرهنگی مجمع با دکتر ظریفیان رئیس مرکز پژوهش های صدا و سیما دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار دکتر ظریفیان ضمن خوشامدگویی، به فعالیت های مرکز پژوهش های صدا و سیما اشاره کرد و افزود: کار نظارتی و رصد با رویکرد دینی با توجه به گستردگی سازمان صدا و سیما و تعدد شبکه ها بسیار مشکل است.

وی گفت: ما در مرکز پژوهش ها به کارشناسان دینی در حوزه رسانه نیاز داریم و امیدوارم  با توجه به حضور پژوهشگران زبده در مجمع جهانی تقریب، این نیاز ما مرتفع گردد.

رئیس مرکز پژوهش های صدا و سیما ضمن معرفی کتب و نشریات این مرکز اظهار داشت: چاپ کتب و نشریات از دغدغه های همیشگی این مرکز بوده است و برای نمونه می توان به نشریات این مرکز مثل دین و رسانه، ایده ها، امواج شبهه، کودک و نوجوان و رسانه، رسانه و خانواده، تصویرنامه و ... اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی سرپرست معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب و پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به اهمیت وحدت و تقریب مذاهب اظهار داشت: موضوعات تقریبی می تواند معیار مناسبی برای تهیه برنامه در صدا و سیما بالاخص در شبکه های استان های سنی نشین باشد.

وی ضمن توضیح در مورد بخش های معاونت فرهنگی مجمع و پژوهشگاه مطالعات تقریبی به فعالیت های مشترک اشاره کرد و افزود: اداره کل آموزش معاونت فرهنگی با توجه به برگزاری دوره های آموزشی برای طلاب ، این آمادگی را دارد که از اساتید شما در زمینه های پژوهش های رسانه ای استفاده نماید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی گفت: اداره کل امور قرآنی معاونت فرهنگی هم ظرفیت مناسبی برای ارائه مضامین قرآنی در ساخت برنامه های صدا و سیما است.

سرپرست پژوهشگاه مطالعات تقریبی تاکید کرد: در پژوهشگاه مطالعات تقریبی پژوهشگران زبده ای داریم که می توانند در ارائه محتوا های تقریبی برای ساخت برنامه های صدا و سیما کمک کنند.

وی در پایان ضمن ارائه پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک اظهار داشت: جهت پیگیری مصوبات این جلسه باید کمیته ای مشترک بین مجمع جهانی تقریب و مرکز پژوهش های اسلامی تشکیل شود تا مصوبات جلسه عملیاتی گردد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر طاهری مدیر اداره  طرح و برنامه معاونت فرهنگی مجمع اظهار داشت: برنامه های تولیدی در صدا و سیما نیاز به نظارت جدی تری دارد زیرا گاهی نگاه های سطحی در موضوعات مهم مشاهده می شود. برای مثال در موضوع مهدویت نگاه صدا و سیما سطحی بوده و نیاز به پژوهش و کارشناسی بیشتری دارد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین احمدی شاهرختی مدیر اداره کل امور قرآنی معاونت فرهنگی با اشاره به ضرورت تشکیل شورای راهبردی گفت: با توجه به اهمیت و جایگاه برنامه های صدا و سیما می توان با تشکیل شورای راهبردی  به تقدیر از نیروهای ارزشی در برنامه های صدا و سیما در عرصه های مختلف پرداخت و باعث تقویت فضای دینی و معنوی در کشور شد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها