درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

شیخ محمد مصطفی لنکرانه مشاور و نماینده شیخ زکزاکی در شمال نیجریه با حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی با اشاره به دو محور اساسی برای طرح مباحث تقریبی اظهار داشت: قرآن و محبت اهل بیت (ع) دو محور اساسی برای طرح مباحث تقریبی بین مسلمانان نیجریه است.

وی افزود: پژوهشگاه مطالعات تقریبی برای هر گونه ارتباط و همکاری پژوهشی و ایجاد تفاهم با علما و موسسات علمی در شمال نیجریه آمادگی دارد و امیدواریم ضمن افزایش ارتباط های پژوهشی شاهد اتحاد مسلمانان در شمال نیجریه باشیم.

در ادامه شیخ محمد مصطفی لنکرانه با توجه به شرایط نیجریه اظهار داشت:  با اینکه فرقه تروریستی بوکوحرام حملات زیادی به منطقه شمال نیجریه داشته است اما تا کنون به بخش مسلمان نشین که امیر آن از پیروان اهل بیت (ع) است حمله ای نکرده و این منطقه در امنیت کامل است.

وی افزود: گاهی دیده می شود افرادی در آنجا ادعای نبوت یا ادعای پیش گویی دارند و برخی به نادرستی به این افراد عنوان خدا می دهند که این موضوع صحیح نیست.

وی با توجه به جمعیت دویست میلیونی نیجریه گفت: شصت درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند که از این جمعیت ، بیست درصد از  پیروان اهل بیت علیهم السلام هستند.رئیس جمهور و رئیس مجلس نیجریه مسلمان و نخست وزیر این کشور مسیحی است.

مشاور شیخ زکزاکی در ادامه درباره فعالیت های مورد انتظار تقریبی در این کشور تاکید کرد: شیعه نیجریه بیشتر متأثر از امام خمینی (ره) است. خود من هم دو سال بعد از انقلاب اسلامی با آشنایی با این مرد بزرگ شیعه شدم. لازم است مجمع جهانی تقریب ضمن ارتباط با همه فرقه های اسلامی در نیجریه به تبیین ابعاد شخصیتی امام خمینی (ره) برای مردم مسلمان نیجریه بپردازد.

وی گفت: مجمع جهانی تقریب باید ارتباطش را با همه گروه های اسلامی و مسئولان بلند پایه مسلمان برقرار کند تا با این ارتباطات گشایشی در شرایط مسلمانان این کشور حاصل شود.

 

وی در پایان افزود: اصولاً مبنای مسلمانان این کشور محبت اهل بیت (ع) بوده است. اگر بتوانیم با کمک مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی این فضا را به همان فضای قبلی برگردانیم می توان به آینده امیدوار بود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها