درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 27 دي 1398 21 جمادی‌الاول 1441 Friday 17 January 2020
دیدار مسئولان سازمان بسیج مداحان کشور با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب
1398/10/14 88

دیدار مسئولان سازمان بسیج مداحان کشور با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب

 

 

مسئولان سازمان بسیج مداحان کشور با حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون امور فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی با اشاره به زمینه های همکاری بسیار مناسب با سازمان بسیج مداحان، از آمادگی کامل این معاونت و پژوهشگاه مطالعات تقریبی جهت همکاری با آن سازمان یاد کرد.

در ادامه این دیدار آقای ارجونی ریاست سازمان بسیج مداحان کشور از اهتمام جدی این سازمان جهت پیشبرد اهداف تقریبی و ترویج گفتمان تقریب در میان مداحین شیعه و اهل سنت در سراسر کشور خبر داد.

وی همچنین از برگزاری همایش بزرگ نغمه سرایان اهل سنت در شهر سنندج اطلاع داد و افزود: در این همایش نغمه سرایان، شعرا و نخبگان 10 استان کشور حضور خواهند داشت و هدف اصلی این برنامه نیز ایجاد وحدت و همدلی بین مسلمانان و تقریب شیعه و سنی است.

گفتنی دکتر ابوالحسینی ضمن معرفی آثار پژوهشگاه مطالعات تقریبی که در ارتباط با محتوای مناسب مداحی می باشد، از برگزاری این همایش استقبال کرد.

در پایان این جلسه که آقای عمادی(مسئول تعلیم و تربیت بسیج مداحان) و خانم گنجی(مسئول واحد خواهران) نیز حضور داشتند، قرارشد تا تفاهم نامه همکاری میان معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی تقریب و سازمان بسیج مداحان جهت پیشبرد بهتر اهداف در آینده ای نزدیک منعقد شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها