درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018
دیدار مدیر کتابخانه، موزه و مرکز اسناد آستان حضرت فاطمه معصومه (س) با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب
1397/03/03 368

دیدار مدیر کتابخانه، موزه و مرکز اسناد آستان حضرت فاطمه معصومه (س) با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب

 

 

حجت الاسلام والمسلمین محمدی کرمانشاهی مدیر کتابخانه، موزه و مرکز اسناد آستان مقدس حضرت معصومه (س) با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کرد.

دکتر نبویان در ابتدا ضمن تمجید از منابع کتابخانه حرم حضرت معصومه سلام الله علیها اظهار داشت: امیدوراریم شرایطی مهیا شود تا پژوهشگران ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بتوانند از کتابخانه غنی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها در قم استفاده کنند.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: تشکیل اتحادیه کتابخانه های جهان اسلام می تواند راهکار مناسبی برای تقویت و ساماندهی کتاب های مرجع جهان اسلام باشد.

وی در ادامه گفت: آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها می تواند محوریت این اتحادیه را برعهده بگیرد و در آغاز از روسای کتابخانه های بزرگ چند کشور اسلامی دعوت شده و طی یک همایش این اتحادیه رسما فعالیت خود را آغاز کند.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی سه نسخه از منشورات مجمع جهانی تقریب مذاهب را به این آستان مقدس اهدا نمود و اظهار امیدواری کرد، مهمانان خارجی مجمع که به قم می آیند از موزه و کتابخانه آستان ملکوتی دیدن کنند.

مدیر کتابخانه و مرکز اسناد آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها ضمن تشریح فعالیت های این مرکز اظهار داشت: آستان مقدس در قم ظرفیت بی مثالی در ابعاد گوناگون دارد که میتواند با همکاری نهادهای همسو افزایش یابد.

وی افزود: برخورداری آستان از گنجینه های بی بدیل مطبوعات، کتب قرآن چاپی و نسخه های خطی در کنار اشیای نفیس در موزه، سبب جذابیت بیشتر بازدید از اماکن متعلق به حرم مقدس شده است.  

حجت الاسلام والمسلمین محمدی کرمانشاهی اظهار داشت: ارائه خدمات رایگان کتابخانه ای به جوانان و میهمانان ارجمند به صورت تمام وقت، اهدای کتابهای منشور حرم به زوار و مهمانان خارجی مسلمان مورد رضایت عامه قرار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی هم با اشاره به بازدید مهمانان از کتابخانه آستان گفت: بازدید مهانان خارجی از قرآن های نفیس موجود در موزه حرم این نکته را بار دیگر اثبات می کند که قرآن شیعه و سنی به رغم دروغ پردازی ها، یکسان است.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی شاهرختی مدیر کل امور قرآنی مجمع نیز در این دیدار نسبت به بهره گیری از فضای نورانی حرم برای برگزاری برخی نشستها و دوره‎‌ های آموزشی تاکید و اظهار امیدواری کرد مجمع جهانی تقریب بتواند در همه زمینه های مورد همکاری با آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها همکاری مناسبی برقرار کند.

در پایان مقرر شد در اسرع وقت، مدیران فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از ظرفیت فرهنگی حرم مقدس، بازیدی به عمل آورند و در خصوص موارد همکاری آستان مقدس و معاونت فرهنگی و نیز پژوهشگاه مطالعات تقریبی گفتگو و به موضوعات عملی همکاری دست یابند.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها