درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی با حجت اسلام والمسلمین نور علی زکی مدیر مدرسه امام صادق(ع) در مزار شریف و حجت الاسلام والمسلمین کریمی استاد مدرسه ثقلین در بغلان دیدار و گفتگو کردند .

 

طی این جلسه که 21 تیرماه با موضوع بررسی اوضاع فرهنگی شمال افغانستان در پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد مدیر مدرسه امام صادق(ع) با اشاره به فعالیت های خود در افغانستان گفت : هم اکنون دو مجموعه فعال در مزار شریف داریم که یکی از این مجموعه ها به خواهران تخصیص داده شد و دیگری مخصوص برادران است. مدرسه امام صادق(ع) در حال حاضر 350 شاگرد دارد.

حجت الاسلام والمسلمین نور علی زکی افزورد : جلساتی هم با بزرگان اهل سنت به طور مستمر داریم که تحت عنوان شورای اخوت در مزار شریف برگزار می شود .

وی با اشاره به فعالیت گرو های افراطی در مزار شریف گفت : با توجه به هم مرز بودن با روسیه و استراتژیک بودن منطقه مزار شریف، دشمن با شدت بیشتری در آنجا فعالیت می کند، هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ نظامی داعش و القاعده و طالبان را به آنجا انتقال می دهند. بنابراین ما هم باید توجه ویژه ای به آن منطقه داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین نور علی زکی اظهار داشت :  یکی از کارهای ما تاسیس کتابخانه است. این کتابخانه عام المنفعه است  و مراجعین آن اعم از سنی و شیعه هستند. از این رو به دنبال تکمیل کتاب های آن با منابع مذاهب مختلف هستیم و این مهم مستلزم مساعدت نهادهای فرهنگی و خیرین می باشد. لذا اولین جایی که از ایشان انتظار مساعدت داریم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سید علی کریمی استاد مدرسه ثقلین در بغلان ضمن اشاره به تحصیل در جامعه المصطفی گفت : بنده به مدت سه سال در جامعه المصطفی مشغول تحصیل بودم،الان هم در ولایت بغلان که شیعه در اقلیت است در مدرسه علمیه ثقلین مشغول تدریس هستم.

وی افزود: در منطقه بغلان نیز با جمعیت اقلیت شیعه تحت اشراف حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر هاشمی رییس شورای علمای شیعه بغلان و از اعضای شورای اخوت اسلامی، مدرسه علمیه ثقلین در حال فعالیت است که دارای یک کتابخانه است ولی کتاب های آن بسیار اندک است و کفاف نیاز برای استفاده و پاسخگویی به شبهات وهابیت را ندارد.

وی با تاکید کرد : در افغانستان قشر جوان و زنان جامعه بسیار آماده و مستعد دریافت حقیقت اند که اگر ما بر این مهم سرمایه گذاری نکنیم دشمن سرمایه گذاری می کند.

 

همچنین در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نگهبان ضمن عرض خوش آمد گویی و تشکر از زحمات جهادی ایشان در افغانستان اظهار داشت :یکی از بهترین نیروها هم از لحاظ فرهنگی و اعتقادی و هم از لحاظ نظامی افغان ها هستند که می توانند با کمترین امکانات کارهای بزرگی انجام دهند، حال از این سرمایه خوب هرکس بیشتر سهم ببرد برنده میدان است، پس بر همه ما لازم و واجب است که سپاه اسلام را تقویت کنیم و هر کاری که از دستمان بر می آید انجام دهیم.

وی افزود : یکی از دغدغه های ما با توجه به جمعیت عظیم و همچنین فرهنگ ها و تفاوت های قومی کشور افغانستان، داشتن رابط مطمئن در هر منطقه است.

مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی با اشاره به نوع حمایت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی یادآور شد : ما از هر شخصی و از هر طرحی که بتواند مجموعه را برای رسیدن به اهداف تقریبی و وحدتی یاری دهد در حد وسع حمایت می کنیم.

در زمینه آموزش آمادگی اعزام استاد یا حمایت از اساتید معرفی شده شما برای طرح ها و دوره هایی که با هماهنگی دو طرف اجرا شوند را داریم.

وی در ادامه افزود : در زمینه پاسخ گویی به شبهات وهابیت و شبهات تقریبی نیز مرکز پاسخ گویی به شبهات تقریبی وابسته به معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آمادگی ارایه پاسخ مناسب بر حسب سئوالات ارسالی مناطق مختلف را دارد.

در ادامه مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی حجت الاسلام والمسلمین نگهبان پیشنهاد تاسیس اتاقی تحت عنوان مجمع الحوار الاسلامی در مزارشریف را دادند تا با مسئولیت حجت الاسلام والمسلمین زکی  مورد حمایت محتوایی مرکز گفتگو قرار گیرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین زکی نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد ابراز داشتند: انشالله در هفته بعد به افغانستان می رویم و کار تاسیس این دفتر را پیگیری می کنیم، یک اتاق در حوزه علمیه امام صادق(ع) در مزار شریف به این امور اختصاص می دهیم و سعی می کنیم تا یک ماه دیگر گزارش تاسیس این مجموعه را خدمت شما اعلام کنیم.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها