درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 1 مرداد 1398 20 ذی‌القعده 1440 Tuesday 23 July 2019
دیدار قائم مقام رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب
1397/07/24 644

دیدار قائم مقام رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب

 

 

حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی قائم مقام رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی مجمع جهانی مذاهب اسلامی در این جلسه ضمن اشاره به اقتضائات فرهنگی اجتماعی داخل و خارج کشور بر توسعه و ترویج فعالیتهای قرآنی تاکید کرد و گفت: لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به امور قرآنی تقریبی برای برادران اهل سنت اهتمام بیشتری داشته باشد. ضمنا از همه خدماتی که تاکنون در این زمینه  انجام شده تشکر و قدردانی می کنیم و امیدواریم شورای توسعه فرهنگ قرآنی ما را در رسیدن به اهداف وحدت بخش جهان اسلام یاری نماید.

 حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی نیز ضمن خرسندی از راه اندازی اداره کل امور قرآنی در مجمع جهانی مذاهب اسلامی اظهار امیدواری کرد با تبیین طرح های بین المللی قرآنی مجمع در کمیسیون بین المللی شورای توسعه و ترویج فعالیتهای قرآنی کشور، پشتیبانی های موثر و مستمر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص صورت پذیرد.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها