درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
دیدار رئیس موسسه خیریه زَرزُوریه سوریه با معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی
1397/11/03 1092

دیدار رئیس موسسه خیریه زَرزُوریه سوریه با معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

آقای طلعت حاج حسن رئیس موسسه خیریه زرزوریه به همراه اعضای این موسسه با حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد، طلعت حاج حسن گزارشی از فعالیت­های موسسه زرزوریه که با هدف کمک به معلولان جنگ سوریه تشکیل شده است ارائه نمود.

وی گفت: در این موسسه علاوه بر فعالیت های فرهنگی و علمی، فعالیت هایی  از قبیل برگزاری دوره های گفتار درمانی و روانشناسی بالینی برای معلولان جنگی انجام می شود.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر بوالحسینی معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با هیئت سوری، بر همکاری­های دوجانبه در زمینه­های علمی و فرهنگی تأکید کرد.

وی افزود: پژوهشگاه مطالعات تقریبی آمادگی دارد در موضوعات علمی از قبیل تألیف و اهداء کتاب­های مرتبط،  با موسسه  زرزوریه همکاری نماید.

در پایان رئیس انجمن زرزوریه از معاون پژوهشگاه جهت دیدار و بازدید از موسسه زرزوریه  دعوت به عمل آورد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها