درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
دیدار رئیس سازمان امت واحده پاکستان با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان
1397/02/01 350

دیدار رئیس سازمان امت واحده پاکستان با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان

 

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی رئیس سازمان امت واحدت پاکستان با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

رئیس سازمان امت واحده پاکستان ضمن تشکر از مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: بنده بیش از 20 سال است که در کشور پاکستان مشغول فعالیت های فرهنگی و پژوهشی هستم، از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تشکر می کنیم که همواره حضوری فعال در کشور پاکستان داشته و امیدواریم این همکاری ها مستدام باشد.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی گفت: کتاب هایی که علمای اهل سنت پاکستان  در جهت تقریب مذاهب و با  قرآن کریم و محبت اهل بیت علیهم السلام نوشته اند ظرفیت بالایی برای چاپ و نشر گسترده دارد که امیدواریم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ما را در این مسیر همراهی کند.

وی افزود: اردو زبانان بیشترین تعداد مسلمان در جهان اسلام را تشکیل می دهند، به همین سبب  کتاب هایی که به زبان اردو نوشته شده کمک بسزایی به وحدت مسلمانان دارد.

عضو سابق شورای ایدئولوژیک اسلامی پاکستان با اشاره به تبلیغات مسموم برخی معاندان و معارضان وحدت امت  اسلامی نسبت به دوگانگی قرآن شیعه و اهل سنت ابراز امیدواری کرد شورای دارالقرآن پاکستان که مسئول اصلاح قرآن و حفظ رسم الخط دراین کشور است برای همکاری های بیشتر به ایران سفر کنند و با چاپ قرآنهای مشترک در ایران و پاکستان به این جریان مبارک کمک نمایند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان با تاکید بر استمرار حرکت های تقریبی در جهان اسلام بویژه در کشور برادر و دوست پاکستان، نسبت به فعالیت های مورد اشاره ایشان تاکید و برخی از برنامه های پیش رو در سال جدید را تبیین نمود.

وی افزود: متاسفانه در همه کشورهایی که جریان وهابیت مشغول فعالیت است ما شاهد این شبهه هستیم که قرآن شیعه و اهل سنت متفاوت است. مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درصدد است قرآن هایی را به همین منظور چاپ و عملا به این شبهه پاسخ دهد.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب در پایان گفت: اداره کل امور قرآنی برنامه های فراوانی در خصوص مباحث قرآنی در جهان اسلام دارد که یکی از مهمترین آنها چاپ همین قرآن ها است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها