درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 27 دي 1398 21 جمادی‌الاول 1441 Friday 17 January 2020
دیدار رئیس جامعه روحانیت بلتستان پاکستان با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب
1398/09/04 184

دیدار رئیس جامعه روحانیت بلتستان پاکستان با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضوی رئیس جامعه روحانیت بلتستان پاکستان با حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدا حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضوی نسبت به جامعه روحانیت بلتستان پاکستان و برنامه ها و فعالیت های گوناگون آن و همچنین توانمندی های روحانیت این مجموعه و خانواده های ایشان توضیحاتی را ارایه دادند.

سپس جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و تقدیر از زحمات و توانمندی های آن مجموعه با اشاره به بخش های مختلف معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: اداره کل آموزش و پژوهش، اداره کل مراسمات و انتشارات، ادراه کل فضای مجازی، اداره کل امور قرآنی و مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی، بخش های اصلی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را تشکیل می دهند.

وی در ادامه به معرفی گروه های پژوهشکده مطالعات تقریبی پرداخت و افزود: پژوهشگران در پژوهشکده مطالعات تقریبی در 4 گروه  قرآن و حدیث، علوم عقلی و اجتماعی، فقه و حقوق و احیای تراث  مشغول فعالیت هستند.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب در پایان ضمن تأکید بر ضرورت همکاری های علمی و فرهنگی دوجانبه، اظهار داشت: معاونت فرهنگی و پژوهشگاه مطالعات تقریبی در عرصه هایی نظیر: تدوین متون آموزشی، تجلیل از پایان نامه های برتر تقریبی، برگزاری نشست های علمی و گفتمانی، مشارکت در همایش های تقریبی، همکاری در مراسمات و امور هنری، تشکیل محافل قرآنی، تأمین اساتید متخصص و اعزام آنها به پاکستان ، حاضر به همکاری با جامعه روحانیت بلتستان پاکستان است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها