درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 27 دي 1398 21 جمادی‌الاول 1441 Friday 17 January 2020

حجت الاسلام و المسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی به اتفاق مدیران و مسئولان ارشد پژوهشی و فرهنگی مجمع، با آخوند میرزا علی امام جمعه اهل سنت آق قلا دیدار و گفتگو کردند.

 

در این دیدار که در منزل این عالم اهل سنت انجام شد ابتدا آخوند میرزا علی مشاور استاندار گلستان در امور اهل سنت، ضمن خوشامد گویی به مهمانان اظهار داشت: کشورهای اسلامی اگر بخواهند می توانند به اتحادی که متوقع اسلام و قرآن عزیز است دست پیدا کنند اما متأسفانه به عکس عمل می کنند. شاهد بوده ایم بعضا بسیاری از کشورهای اسلامی به عکس وحدت کلمه مسلمین عمل کردند.

 

ایشان با توجه به پیروزی های اخیر جبهه مقاومت افزود: جای بسی خوشحالی و تبریک دارد که توسط شیرمردانی مانند سردار سلیمانی و مدافعان حرم بساط داعش از منطقه جمع شد. گرچه اینها نیروهای آمریکایی صهیونیستی هستند و ریشه های آن موجود است و ممکن است از هر جای دیگری سر در بیاورند. دشمن هیچ وقت بیکار نمی نشیند و فقط اتحاد مسلمین جلوی فعالیت آنها را خواهد گرفت.

 

مشاور استاندار گلستان با تشکر از نماینده ولی فقیه حضرت آیت ا... نورمفیدی به سبب فعالیت های تقریبی طولانی در استان گفت: خوشبختانه اکنون در استان هیچ مشکلی در اتحاد شیعه و سنی نداریم. در جلسات مشترک همگان حضور فعال دارند.

 

سپس دکتر نبویان ضمن سپاس از ایشان، بصیرت عالمانه وی را ستود و گفت: چنان که اشاره کردید داعش یک شبه پدید نیامده و باید به صورت ریشه ای و در یک مبارزه علمی ریشه آنها را در جهان خشکاند. حوزه های علمیه، دانشگاه ها و علمای قوم در هر جا وظیفه بزرگی در این زمینه دارند.

 

معاون فرهنگی مجمع تقریب مذاهب با تشریح ظرفیت های گوناگون فرهنگی- پژوهشی مجمع جهانی تقریب به ادامه  همکاری ها بویژه در حوزه امور قرآنی تأکید کرد.

 

در پایان این جلسه دکتر نبویان نسبت به محافل ویژه و همایش خاص سادات سنی (که در ترکمن ها خوجه، ایشان، عطا، مختوم گفته می شود) سفارش کرد.

 

 

شایان ذکر است سادات در استان گلستان از ارجمندی و جایگاه ویژه ای برخوردارند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها