درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018
دیدار حجت الاسلام والمسلمین فولادی با رایزن فرهنگی ایران در تونس
1397/01/29 453

دیدار حجت الاسلام والمسلمین فولادی با رایزن فرهنگی ایران در تونس

 

حجت الاسلام والمسلمین فولادی مدیرکل مراسمات و امور هنری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حجت الاسلام والمسلمین اسدی رایزن فرهنگی ایران در تونس دیدار و گفتگو کردند.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به اهمیت مراودات علمی و پژوهشی اظهار داشت :می توانیم شرایطی مهیا کنیم تا شخصیتها  و اساتید اهل سنت تونس به منظور تبادل مباحث پژوهشی و تقریبی به ایران سفر کرده و مهمان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی باشند.

وی افزود: امیدواریم سال آینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی قویتر از امسال در نمایشگاه بین المللی تونس ظاهر شود.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین فولادی اظهار داشت: با توجه به حضور بیش از سی کشور در این منطقه از قاره آفریقا سطح کیفی نمایشگاه در تونس مقبول بوده و از این ظرفیت باید استفاده شود.

وی از جانب حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از تلاش های رایزنی فرهنگی ایران برای حضور موثر مجمع جهانی تقریب در نمایشگاه تونس تقدیر و تشکر کرد.

مدیرکل مراسمات و امور هنری مجمع جهانی تقریب در پایان افزود: آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  بر ضرورت حضور مجمع جهانی تقریب در نمایشگاه تونس تاکید داشتند.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها