درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
در دیدار معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب با معاون فرهنگی آستان حضرت معصومه (س) مطرح شد: اهل بیت (ع) می تواند محور پژوهش های مشترک باشد
1397/03/13 359

در دیدار معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب با معاون فرهنگی آستان حضرت معصومه (س) مطرح شد: اهل بیت (ع) می تواند محور پژوهش های مشترک باشد

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب با حجت الاسلام والمسلمین فلاحی معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه (س) دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین فلاحی در ابتدا معاونت فرهنگی حرم را شامل 4 بخش مدیریتی خواند و اظهار داشت: مدیریت پژوهش و آموزش، مدیریت کتابخانه و موزه، مدیریت معارف، قرآن و عترت و روابط عمومی و تبلیغات 4 بخش مدیریتی ما در آستان مقدس است.

وی با اشاره به برنامه های پژوهشی حرم افزود: یکی از برنامه های پژوهشی ما پروژه ستارگان حرم است که به شرح حال علمای مدفون در حرم حضرت معصومه (س) می پردازد که تا به حال شرح حال 450 تن از علما در  30 جلد به چاپ رسیده است. این پروژه از سفارشات مقام معظم رهبری به آیت الله مسعودی تولیت سابق حرم بود.

حجت الاسلام والمسلمین فلاحی به کتابخانه آستان اشاره کرد و گفت: کتابخانه آستان حضرت معصومه (س) یکی از غنی ترین کتابخانه های کشور است که در مساحتی بیش از 12 هزار متر روزانه پذیرای طلاب و دانشجویان است.

معاون فرهنگی آستان حضرت معصومه (س) اظهار داشت: در موزه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) بیش از 5000  قطعه و میراث فرهنگی وجود دارد و این موزه تنها موزه استان قم است.

وی در پایان به 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: آمادگی داریم با کمک مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نمایشگاهی از آثار و دستاوردهای انقلاب اسلامی را در حرم برگزار نماییم.

سپس حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان  معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به همکاری های مشترک پژوهشی اظهار داشت: مجمع جهانی تقریب آمادگی دارد تا همکاری های پژوهشی را با آستان مقدس حضرت معصومه آغاز نماید.

وی در ادامه افزود: موضوع اهل بیت (ع) می تواند محور این پژوهش ها باشد زیرا اهل بیت (ع) جایگاه ویژه ای بین شیعه و اهل سنت دارند.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در ادامه همکاری های دو طرفه به اتحادیه جهانی سادات اشاره کرد و افزود: اتحادیه جهانی سادات که با حمایت آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تشکیل شده زمینه مناسبی برای همکاری با آستان حضرت فاطمه معصومه (س) است.

دکتر نبویان اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های بین المللی آستان مقدس و مجمع جهانی تقریب می توانیم به ترابط علمایی و مهمانان خارجی بپردازیم.

وی گفت: اداره کل امور قرآنی مجمع آمادگی همکاری با مدیریت قرآن آستان را دارد. ان شاالله بتوانیم با کمک شما یک قرآن چند زبانه برای توزیع در جهان اسلام به چاپ برسانیم تا به شایعه دشمن در مورد یکی نبودن قرآن شیعه و اهل سنت پایان دهیم.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب تاکید کرد: تشکیل اتحادیه کتابخانه های جهان اسلام می تواند راهی برای ساماندهی کتب مرجع مسلمانان و تقویت وحدت بین آنها شود.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی اظهار داشت: شخصیت حضرت فاطمه معصومه (س) می تواند محور یک کتاب جامع باشد که با همکاری پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات تقریب و آستان مقدس تهیه و تالیف گردد.

 وی در پایان افزود: با توجه به منشورات و مجلات متعدد مجمع جهانی تقریب و آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، مبادله این مجلات و منشورات می تواند به ارتباط بیشتر دو مجموعه کمک کند.

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها