درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
درخشش غرفه مجمع جهانی تقریب در نمایشگاه هفته فرهنگی قم در لبنان
1397/02/20 294

درخشش غرفه مجمع جهانی تقریب در نمایشگاه هفته فرهنگی قم در لبنان

 

 

در دومین روز از  نمایشگاه  هفته فرهنگی قم در لبنان ، اعضای شورای شهر و مقامات محلی نبطیه در محل برگزاری نمایشگاه حاضر شده و از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بازدید کردند.

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر بدری از اعضای هیات اعزامی مجمع جهانی تقریب توضیحاتی پیرامون چگونگی و دلایل تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، اهمیت و جایگاه کنفراس بین المللی وحدت اسلامی به بازدیدکنندگان ارائه نمودند.

 دکتر بدری درادامه ضمن اشاره به  نشست ها و دیدارهای آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب به توضیح درباره موسوعه گرانسنگ السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه و موسوعه اصول الفقه المقارن  پرداخت.

همچنین بازدیدکنندگان پس از ارائه گزارش به بازدید از کتب موجود در غرفه و سیر نمایشگاهی «وحدت در قرآن و روایات» پرداختند.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها