درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
دبیرکل مجمع جهانی تقریب: آیت الله هاشمی شاهرودی از قهرمانان تبیین نظام اسلامی در عرصه مدیریت کشور بود
1397/10/09 706

دبیرکل مجمع جهانی تقریب: آیت الله هاشمی شاهرودی از قهرمانان تبیین نظام اسلامی در عرصه مدیریت کشور بود

 

 

آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب و عضو مجلس خبرگان رهبری در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی شاهرودی در مسجد ارک با بیان اینکه تمدنی که غرب برای بشر به ارمغان آورد حتی هوای نفس کشیدن را هم از بشر گرفته است و این نتیجه حاکمیت کفر و طغیان است گفت: در نظام فرمانروایی ما هنوز نتوانسته ایم دین خدا را بطور کامل تبیین کنیم و این کاری است که باید انجام گیرد و بخش عظیمی از آن انجام گرفته ولی یک بخش از آن مانده است.

 وی تاکید کرد: آیت الله هاشمی شاهرودی یکی از قهرمانان تبیین نظام اسلامی در عرصه مدیریت کشور بود.

آیت الله اراکی با بیان اینکه فقه و فلسفه اسلامی برترین فلسفه جهانی است گفت: همه دانش اسلامی منتهی به حاکمیت خدا می شود و آیت الله هاشمی شاهرودی قهرمان تبیین نظام فقهی کارآمد و کارگشای جامعه بشر بود و ما باید از این فقیه الگو بگیریم.

وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی شاهرودی نماد فداکاری و از خودگذشتکی بود گفت: آیت الله صدر دستور دادند که باید در امام ذوب شوید و وقتی آیت الله هاشمی شاهرودی از نجف به ایران اعزام شد همه گفتند این یعنی آیت الله صدر تمام توانش را برای اعتلای انقلاب اسلامی کرده است.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها