درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

کاروان منادیان وحدت در ادامه برنامه قرآنی خود با حضور در نماز جمعه اهل سنت زابل به اجرای برنامه های قرآنی پرداخت.

در این مراسم مولوی حافظ عبدالرشید شه بخش امام جمعه شهر زابل در خطبه اول با توجه به ایام مبارک دهه فجر تاکید کرد:  انقلاب اسلامی ایران نوید بخش  آزادی و امید برای مسلمانان ایران و دنیا بود.ما اهل سنت ایران کشور اسلامی خویش را دوست داریم .مردم ایران اعم از شیعه و اهل سنت کشوری که مظاهر بی دینی در آن دیده می شد را دوست نداشتند و برای همین انقلاب کردند تا اسلام را جایگزین کنند.

وی با تشکر از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: وظیفه امروز ما خیلی سنگین است باید دینی که پیامبر اکرم آورده را باید با تمام جان حراست کنیم و عامل به این دین باشیم باید محبت پیامبر، اهل بیت و اصحاب پیامبر را در دل داشته باشیم تا بتوانیم این محبت را به نسل های بعدی منتقل کنیم .

مولوی حافظ عبدالرشید شه بخش با اشاره به محبت اهل بیت (ع) تاکید کرد : محبت اهل بیت (ع) برای اهل سنت جایگاه ویژه ای دارد.

در پایان قاری بین المللی قرآن کریم به قرائت قرآن پرداخت و گروه بین المللی ولیعصر هم برنامه خود را برای حاضرین اجرا نمود.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها