درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 15 آذر 1398 8 ربیع‌الثانی 1441 Friday 6 December 2019
حضور هیات قرآنی از کشور اندونزی در مجمع جهانی تقریب
1398/02/21 761

حضور هیات قرآنی از کشور اندونزی در مجمع جهانی تقریب

 

 

 

 

هیاتی قرآنی با هدف شناسایی و کسب تکنیک‌های حفظ قرآن کریم در ایران با حضور در مجمع جهانی تقریب مذاهب، با حجت الاسلام والمسلمین احمدی شاهرختی مدیرکل امور قرآنی این مجمع دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این هئیت اندونزیایی، محمد انضار ویجایا، محمد ناجح محمود، زمزم ابوبکر از فعالان قرآنی کشور اندونزی حضور داشتند.

مدیرکل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: فراگیری دوره‌های قرآنی حفظ اشاره‌ای قرآن کریم و آشنایی با شیوه‌های حفظ به ایران سفر کرده بودند که با هماهنگی اداره کل قرآن مجمع جهانی تقریب مذاهب با مجموعه‌های تخصصی قرآن کریم در قم آشنا و جلسات مشترکی را تشکیل دادند.

به همین منظور هیئت اندونزیایی با حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبایی در مکان جامعه القرآن‌الکریم دیدار کرد و در دوره‌های حفظ اشاره‌ای جامعةالقرآن‌الکریم حضور پیدا کردند. همچنین جلسه‌ای بین آنان و محمدحسین سلیمانی‌پور حافظ بین‌المللی قرآن کریم برگزار گردید که در این جلسه آموزش‌های لازم در خصوص حفظ موضوعی و حفظ اشاره داده شد.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها