درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
حضور هیاتی از علمای کشور اندونزی در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی
1397/09/17 743

حضور هیاتی از علمای کشور اندونزی در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی

 

 

هیاتی علمایی عضو مجلس العلمای اندونزی به نمایندگی وزیر دین کشور اندونزی میهمان مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی بوده­اند. این هیات به منظور تحقیق میدانی در موضوع الگوهای فعالیت­های قرآنی در برخی کشورهای اسلامی عازم ایران شده­ و سپس به کشورهای ترکیه، مصر و عربستان سفر خواهند کرد.

حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی طی این دیدار به تبیین مبنای وحدت و تقریب مذاهب اسلامی و شرح فعالیت­های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی پرداخت و به پرسش های میهمانان در موضوعات دشمن شناسی و راه عبور از شعار و ایجاد وحدت واقعی در بین مسلمانان و آینده پیش روی مسلمانان پس از فرض ایجاد وحدت پاسخ داد.

ایشان ابتدا به موضوع حفظ قرآن پرداخت و گفت حفظ قرآن را نباید به حفظ الفاظ آن محدود کرد بلکه علاوه بر آن باید در مقام عمل هم دستورات آن را در جامعه اسلامی نهادینه و حفظ نمود. دشمنان اسلام از حفظ الفاظ قرآن و انجام ظواهر دین واهمه ای ندارند، اما نسبت به روح دین که همانا مقاومت در برابر استکبار و طاغوت است حساس هستند و از آن ممانعت می کنند. مسلمانان باید وظیفه خود را  نسبت به تحقق حکومت الهی بدانند و به آن عمل نمایند.

وی در تبیین مبنای وحدت و تقریب گفتند: خداوند متعال در ارتباط مسلمانان با اهل کتاب می فرماید: بگو: ای اهل کتاب، بیایید از آن کلمه حق که میان ما و شما یکسان است پیروی کنیم که به جز خدای یکتا را نپرستیم، و چیزی را با او شریک قرار ندهیم، و برخی را به جای خدا به ربوبیّت تعظیم نکنیم، پس اگر از حق روی گردانند بگویید: شما گواه باشید که ما تسلیم فرمان خداوندیم. به طریق اولی مسلمانان در ارتباط و تعامل با یکدیگر باید این دستور را سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی تصریح کرد: مسلمانان در بیش از 90 درصد اعتقادات و احکام فقهی اشترک دارند و بر مبنای این مشترکات جایی برای اختلاف نمی ماند. وضعیت پر آشوب جهان اسلام ناشی از نافرمانی از دستورات صریح قرآن است.

مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی در شرح فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: این مجمع در عرصه های مختلف دینی، اجتماعی، بانوان، جوانان و سایر اقشار جامعه فعالیت دارد. کتاب­های بسیاری در موضوعات فقهی، عقایدی و اجتماعی به صورت مقارن تولید و چاپ نموده است. همچنین به منظور ایجاد صلح و وحدت و رونق بخشیدن به امور مختلف جامعه اسلامی ارتباطات زیادی با علمای کشورهای اسلامی برقرار کرده است.

وی در جواب به این سئوال که دشمن اسلام و مسلمانان در حال حاضر چه کسی است؟ گفتند: امروز اسراییل و امریکا و انگلیس دشمن اصلی اسلام و جامعه اسلامی هستند و دوستی و پیروی از اینها نیز مخالفت با آیه قرآن است که فرموده: اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد دشمن من و دشمن خودتان را به دوستى نگزینید. متاسفانه امروز سران بعضی از کشورهای اسلامی با منفعت طلبی و نادانی عزت و شوکت و سرمایه جامعه اسلامی را به وعده های توخالی و دروغین دشمنان فروخته اند و تمام توهین ها و تحقیرها را به جان خریده اند. اقشار مختلف جامعه اسلامی باید آنها را از این رفتار باز دارند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نگهبان افزود: ما آمادگی داریم تا با برگزاری دوره های کوتاه مدت در زمینه های گوناگون در ایران و کشور اندونزی به تعامل هر چه بیشتر با علمای اندونزی بپردازیم. و از تمام علمای جهان اسلام مخصوصا کشور اندونزی دعوت می کنیم تا با حضور در کشور ایران از نزدیک با اندیشه تقریبی و وحدتی جمهوری اسلامی ایران آشنا شوند و نیز ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازند. 

در بخش دیگر این دیدار که به منظور معرفی فعالیت های قرآنی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید، حجت الاسلام والمسلمین احمدی شاهرختی مدیر اداره کل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب با اشاره به ضرورت رجوع به قرآن گفت: در مباحث تقریب و وحدت اسلامی قرآن کریم بدیل ندارد. همه فرق، قرآن را قبول دارند و معتقدند در قرآن هیچ تحریفی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: دشمنان و وهابیت از همین وفاق که گفته شد سوء استفاده کردند و می گویند قرآن شیعه و سنی باهم متفاوت است. اما علمای جهان اسلام با آگاهی کامل این توطئه ها را خنثی کردند.

وی با اشاره به اهمیت حفظ قرآن افزود: حفظ قرآن کریم بخشی از پازل قرآن است. حافظ قرآن باید ضمن حفظ آیات، معانی آنرا نیز بیاموزد تا بتواند آنرا در زندگی خود رهنما قرار دهد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی شاهرختی تاکید کرد: قبل از انقلاب اسلامی ایران هرچند مفسران خوبی داشتیم اما حتی یک حافظ حرفه ای در ایران وجود نداشت زیرا حکومت ایران  سکولار و تحت حمایت امریکا بود.

وی در ادامه گفت: با آمدن امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مردم راه نجات را یافتند زیرا امام خمینی قرآن را محور قوانین و حکومت داری قرار داد.

در ادامه این دیدار آقای سلیمان پور حافظ بین المللی قرآن کریم به نمایندگی از هزاران حافظ کل قرآن در قالب های مختلف حفظ به سوالات قرآنی مهمانان اندونزیایی که حافظ قرآن بودند  پاسخ گفت که همه را به تحسین واداشت.

لازم به ذکر است این هیات طبق برنامه از جامعة القرآن الکریم بازدید و با حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی دیدارنمودند و به صورت اجمالی با روش فعالیت آن مجموعه آشنا شدند.

جناب آقای دکتر فؤاد ظُهَری عضو مجلس العلمای کشور اندونزی ضمن تشکر از حسن استقبال و پذیرایی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: بسیار خوشحالیم که از نزدیک با مردم و فرهنگ ایران آشنا شدیم و امیدوارم که این نگاه به جهان اسلام فراگیر شود. ما از پیشنهادهای شما استقبال می کنیم و تمام موضوعات را به وزیر محترم دین منتقل خواهیم می کنیم و همچنین در مجلس العلماء نیز مطرح می کنیم و با حفظ ارتباط و تعامل فعالیت های مشترکی را انجام خواهیم داد.

در پایان مقرر گردید مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی تفاهم نامه پیشنهادی را تنظیم نموده تا ان شاء الله با تایید طرفین به مرحله اجرا درآید.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها